30.11 2022
Zapach leczy i poprawia nastrój
Jesienią, gdy dni stają się krótsze, a przez większą część doby jest ciemno, często dopada nas gorszy nastrój. Na dodatek za oknem jest zimno, szaro i przygnębiająco. Nic dziwnego, że takie otoczenie nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a nawet może przyczyniać się do stanów depresyjnych. Tutaj z pomocą może przyjść aromaterapia, wykorzystująca lecznicze działanie olejków eterycznych.
Zapach?
Otrzymuje się je z różnych części roślin w procesie destylacji, a ich działanie opiera się na wpływie na układ limbiczny mózgu (poprzez węch) oraz na typowym działaniu farmakologicznym.
Rola węchu w życiu człowieka od zarania dziejów jest nie do przecenienia. Wcześniej węch ostrzegał nas przed niebezpieczeństwem, a do dziś wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie, a nawet decyzje zakupowe (dlatego pieczywo w marketach zawsze ustawiane jest blisko wejścia, by pobudzić zapachem nasze kubki smakowe).
Specjaliści uważają, że aromaterapia doskonale nadaje się do pomocniczego wykorzystania w stanach obniżonego nastroju. Większość olejków eterycznych ma szeroki zakres działania – niektóre są jednak bardzo skuteczne właśnie w oddziaływaniu na nastrój. Dzięki zapachom możemy nie tylko pozytywnie oddziaływać na mózg, ale przywołać obrazy ze słonecznych wakacji, kwietnej łąki i nastroju świąt.
JESIENNA CHANDRA – JAK MOŻNA SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ
Na dodatek z dobrodziejstw olejków eterycznych możesz korzystać we własnym domu. Profesjonalni aromaterapeuci w swojej pracy wykorzystują takie techniki, jak inhalacje, masaże, okłady, kąpiele i natryski, ale we własnym zakresie możemy olejki wykorzystać w bardzo prosty sposób np. wlewając kilka kropli do kąpieli, skrapiając poduszkę, podgrzewając olejek w kominku zapachowym (można kupić za kilka złotych) lub w dyfuzorze do aromaterapii (to już nieco większa inwestycja od 20 do 150 zł).
Olejek eteryczny
Kupując olejek eteryczny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład. Powinien zawierać tylko naturalne składniki i nie zawierać żadnych sztucznych dodatków czy utrwalaczy. Tylko w 100 proc. naturalne olejki będą działać skutecznie. Większość olejków eterycznych ma więcej niż jedno zastosowanie – ich działania są wielorakie. Na poprawę samopoczucia, obniżony nastrój, przemęczenie czy kłopoty ze snem polecane są szczególnie niektóre zapachy.
Lawendowy
Olejek lawendowy – pomaga się zrelaksować. Jego zapach działa uspokajająco, a także łagodzi ogólne napięcie nerwowe i rozdrażnienie, co przekłada się oczywiście na poprawę jakości naszego snu.
Różany
Olejek różany – jak lawendowy świetnie relaksuje, jest pomocny przy atakach paniki i wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Pozyskuje się go poprzez destylację płatków określonych odmian róży, dlatego też jest dosyć drogi, jednak w trosce o nasze samopoczucie powinniśmy pozwolić sobie na jego zakup. Z pewnością wystarczy na bardzo długi czas, ponieważ nie używa się go w zbyt dużych ilościach, a jego działanie jest po prostu nieocenione.
Geraniowy
Olejek geraniowy – trzymywany jest z kwiatów odpowiedniego rodzaju pelargonii, jednak charakteryzuje go zapach podobny do kwiatów róży. Olejek geraniowy pomaga załagodzić negatywne emocje, działa antydepresyjnie i poprawia nastrój. Oprócz tego pomaga wzmocnić psychikę i zapewnia spokojny sen.