
07.09 2024
Malina to roślina z bardzo bogatą historią
Malina właściwa to roślina z bardzo bogatą historią. Jej właściwości były znane już w epoce kamienia i brązu. Właśnie z tego okresu pochodzą znaleziska archeologiczne, które to potwierdzają. Natomiast pierwsze źródła pisane mówią nam o malinie w roku 300 p.n.e.
Roślina ta dziś cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w naszym kraju. Około 120 tys. ton maliny rocznie produkowanej jest w Polsce, a aż 75% całej produkcji pochodzi z województwa lubelskiego. Wykorzystuje się ją do celów spożywczych, leczniczych, a także jako roślinę ozdobną w ogrodzie.
Znanych jest bardzo dużo odmian, które różnią się między sobą wielkością i kolorem owoców, terminem owocowania czy pokrojem.
Warto wspomnieć, że Polska jest krajem, który produkuje i sprzedaje najwięcej owoców maliny właściwej nie tylko na Europę, ale również na cały świat. Klimat, jaki panuje w naszym kraju sprzyja produkcji tych owoców, a szerokie spektrum zastosowania zapewnia ciągłą chęć wykorzystywania przez konsumentów.
Pochodzenie i wygląd
Malina właściwa to krzew, który należy do rodziny różowatych. Swoje korzenie ma w Azji, jak i Europie. Maksymalnie osiąga do 2 metrów wysokości. Malina właściwa posiada wzniesione pędy, które z czasem lekko się przewieszają. Niektóre odmiany bywają pokryte kolcami. Liście są dość spore w kolorze ciemnozielonym z piłkowaną blaszką liściową. Wierzchnia strona blaszki jest naga, spodnia pokryta białym kutnerem.
Malina kwitnie od maja do sierpnia w zależności od odmiany. Kwiaty w kolorze białym są zebrane w luźne grona lub wiechy. Kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych, a powtarzanie owocowania, jeśli występuje, to na pędach tegorocznych. Kwiaty są silnie miododajne. Owoce to małe, owłosione pestkowce w kolorze czerwonym, rzadziej żółtym lub czarnym. Pestkowce zebrane są w owoc zbiorowy, roboczo nazywany maliną. Roślina ma zdolność do produkcji rozłogów, które płożą się na powierzchni ziemi. Służą one do rozmnażania wegetatywnego.
Uprawa i pielęgnacja
Roślinę najlepiej sadzić w miejsce ciepłe i dość słoneczne. Ważne, aby zakątek z malinami dobrze się nagrzewał i był osłonięty od wiatru. Zwłaszcza istotne jest to dla odmian, które są bardziej czułe na mróz i wiosenne przymrozki. Podłoże powinno być lekkie, przewiewne, bogate w składniki pokarmowe. Krzewy wymagają sporo wilgoci przez cały czas uprawy, a okresy całkowitej suszy mogą doprowadzić nawet do ich obumierania. Jeśli mamy podłoża słabej jakości, koniecznie przed wysadzeniem w pole sadzonek podsypmy te miejsca kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.