08.11 2019
Siła masażu MARMA. Musisz ją poznać!
Ajurweda to jeden z najstarszych na świecie systemów medycznych, pochodzący z Indii, wykorzystywany od ponad 5 tysięcy lat. Źródłem pisanym ajurwedy są Wedy, staroindyjskie księgi zawierające praktyczne i naukowe informacje z wielu dziedzin.
Tekst: Małgorzata Gromek
Zdjęcie: pixabay.com
Słowo „ajurweda” składa się z dwóch słów, „ayus” (ayushya – życie lub siła życiowa) i „veda” (Bedawiedza lub nauka). Dlatego często określa się ajurwedę jako wiedzę o życiu i długowieczności. Wiedza ta daje głębokie zrozumienie powiązań pomiędzy umysłem, ciałem, duszą i zmysłami.
Ajurweda wykorzystuje wiele naturalnych sposobów na polepszenie stanu zdrowia człowieka. W swoich praktykach ma wiele zabiegów z użyciem naturalnych ziół czy olejów leczniczych, których głównymi składnikami jest olej sezamowy, masło klarowane zwane Ghee, z wieloma rodzajami ziół dostępnych na terenach Indii.
Do najbardziej znanych masaży i zabiegów ajurwedyjskich należą: olejowy masaż całego ciała Abhyanga, mistyczny masaż głowy i tzw. „Trzeciego oka”- Shirodhara czy zabieg przynoszący redukcję bólu kręgosłupa, jakim jest Kati Vasti. Jednym z ciekawych masaży, m.in. o działaniu przeciwbólowym, jest masaż punktów Marma.
Można pozwolić sobie na stwierdzenie, że jest on najbardziej cenioną w ajurwedzie metodą przywracania zdrowia i sił witalnych organizmu. Ta technika pozwala na uwalnianie od nagromadzonego stresu i napięć. Harmonizuje cały system, usuwa zmęczenie, odpręża układ nerwowy, podnosi poziom energii, aktywuje naturalne procesy samoleczenia oraz właściwe funkcjonowanie całego organizmu.
Poprzez odpowiednią technikę stymulacji wybranych punktów witalnych Marma można skutecznie usunąć blokady w ciele, co pozwala na lepszy przepływ „prany” (subtelnej energii życia). Cóż to takiego te punkty Marma? Żeby móc w sposób jasny odpowiedzieć na powyższe pytanie, muszę zacząć od wyjaśnienia znaczenia słowa „prana”. To nic innego jak siła witalna czy pierwotny oddech życia według filozofii ajurwedyjskiej.
Przemieszcza się ona po naszym organizmie kanałami fizycznymi oraz bardziej subtelnymi kanałami energetycznymi. Kanały fizyczne przepływu prany znajdziemy m.in. w układzie krwionośnym, limfatycznym czy oddechowym. Można zatem powiedzieć, że według ajurwedy posiadamy dwa rodzaje kanałów przepływu energii i siły życiowej: kanały fizyczne oraz kanały energetyczne.
Punkty Marma znajdziemy właśnie na styku lub skrzyżowaniu kanałów fizycznych i energetycznych przepływu „prany”. Są to specyficzne obszary wrażliwe na dotyk. Znajdują się najczęściej w miejscach, gdzie krzyżują się naczynia krwionośne, nerwy, więzadła, mięśnie lub kości. Określa się, iż punktów Marma mamy na ciele 107. Siedem z nich pokrywa się z tzw. „czakrami” – centrami energetycznymi organizmu.
Punkty Marma wykorzystuje się w celach leczniczych, a terapię Marma coraz częściej zaleca się obolałym turystom odwiedzającym ajurwedyjskie ośrodki w Indiach. Terapia polega na stymulacji punktów Marma poprzez dotyk/uciski/masaż, przy użyciu określonych olejów ziołowych. Często wykorzystuje się również terapię ciepłem. Wybrane punkty Marma (odpowiednie dla danej jednostki chorobowej i dolegliwości z nią związanych) uciska się wielokrotnie specjalną techniką.
W ten sposób poprawia się przepływ „prany”, usuwa wszelkie blokady w ciele. Działania te prowadzą do usunięcia bólu i stanów chorobowych. Kiedy dopada cię ból głowy czy pleców, nie sięgaj jedynie po leki przeciwbólowe, daj szansę naturalnym technikom – skorzystaj z masażu Marma. Stymulowanie wybranych punktów w obrębie głowy (Adhipati, Vidhura czy Krikatika) pomoże odzyskać dobre samopoczucie i uśmierzy ból.
Nie obawiajcie się tego, co wydaje się być odległe i inne od naszej kultury. Medycyna ajurwedyjska jest wspaniała, niesie ze sobą wiedzę o zdrowiu i długowieczności dla człowieka, bez względu na jego pochodzenie. Jej korzenie sięgają ponad 5 tys. lat wstecz. Serdecznie zachęcamy do poznania tej niesamowitej wiedzy i pięknych technik tak
holistycznie podchodzących do człowieka.
Zainteresowanych warsztatami z ajurwedy lub korzystaniem z zabiegów, serdecznie zapraszamy do kontaktu www.facebook.com/PrzystanekRozwojDwieMalgoski. Współpracujemy z jednym z najlepszych specjalistów chirurgii i terapii ajurwedyjskich oraz terapii Panchakarma w Indiach – prof. Shriniwas Gujjarwar, www.ayurvedgoa.com.
[recent_posts category=”all”]