24.08 2024
Pańća karma – ajurwedyjska terapia oczyszczająca
Panća karma oznacza dosłownie „pięć działań oczyszczających”. To jedna z bardziej skutecznych ajurwedyjskich terapii oczyszczających, zwiększających zdolność organizmu do przyswajania substancji leczniczych oraz składników odżywczych, dzięki czemu poprawia się stan zdrowia, ciało nabiera witalności, a dosze powracają do równowagi.
Fragment książki Terapie ajurwedyjskie, Dr David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl
Zdjęcie: pixabay.com
Zabiegi wstępne – purwa karma
Pacjenta trzeba przygotować do zabiegów pańća karma. W tym celu zwykle stosuje się terapie łagodzące, polegające na wstępnym usunięciu toksyn i ama, dostosowane do konstytucji pacjenta. Należy do nich aplikowanie olejów – snehana – czyli terapia natłuszczająca oraz terapia napotna – swedana, czyli lecznicze wywoływanie potów.
Obie stanowią istotną część pańća karmy, ale można je również stosować niezależnie do leczenia różnych chorób lub zapobiegania im […]. W terapii natłuszczającej całe ciało natłuszcza się dużą ilością oleju sezamowego. Można używać również specjalnych olejów leczniczych, na przykład Narayan lub Mahanarayan i aplikować je głównie w miejscach zaatakowanych przez chorobę […].Tłuszcz przyjmuje się jednocześnie wewnętrznie, najczęściej jest to ghee. Terapię napotną rozpoczyna się kilka minut po natłuszczeniu, zazwyczaj używając specjalnej skrzyni ajurwedyjskiej (ang. sweatbox). Większości pacjentów często podaje się jednocześnie zioła napotne (kamforę, eukaliptus, miętę lub woskownicę), a pacjentom osłabionym preparaty i zioła tonizujące (Dashamula i bala). Terapia natłuszczająca i napotna mają na celu skierowanie pobudzonych dosz do układu trawiennego, skąd można je usunąć, a także ich zmiękczenie oraz upłynnienie, dzięki czemu z zewnętrznej ścieżki choroby – osocza i krwi – trafiają na ścieżkę wewnętrzną, to jest do układu trawiennego.
Podstawowe metody terapii pańća karma – pradhana karma
Lecznicze wymioty – wamana
Leczenie za pomocą prowokowania wymiotów należy przeprowadzać ostrożnie […].Przy odrobinie cierpliwości i praktyki można się nauczyć, jak samodzielnie prowokować lecznicze wymioty. Za ich pomocą udaje się regularnie oczyszczać żołądek oraz stosować je jako część terapii łagodzącej.
W tym celu pije się silny napar z lukrecji, tataraku, rumianku lub lobelii; zwykle używa się ok. 30 g ziela na ok. 500 ml wody, lub po prostu dużą ilość słonej wody. Najpierw należy wypić ok. 500 ml łagodnych ziół wiatropędnych, takich jak mięta lub koper włoski. Następnie włożyć sobie palec do gardła. Kiedy pojawi się odruch wymiotny, trzeba mu się poddać […]. Wymiotów nie zaleca się osobom słabym, wycieńczonym, cierpiącym na anoreksję, bardzo młodym, bardzo starym, rekonwalescentom oraz tym, którzy mają suchy kaszel. Metoda ta nie jest wskazana dla osób o konstytucji wata. Zaleca się je zaś przede =wszystkim tym, u których flegma zalega w płucach i żołądku; zwykle są to osoby o konstytucji kapha. Najlepszą porą na stosowanie tej metody jest wiosna, szczególnie późna, kiedy jest już cieplej.
Przeczyszczenie – wirećana
To najprostsza metoda pańća karmy; jej skutki łatwo zaobserwować. Polega ona na podawaniu ziół silnie przeczyszczających, na przykład korzenia rabarbaru, senny lub oleju rycynowego. Doskonale działa również następująca mieszanka: 4 części korzenia rabarbaru z 1 częścią kopru włoskiego, 1– imbiru i 1– lukrecji. Zażywaj przed snem 2–5 g mieszaniny z miodem lub ciepłą wodą. Możesz także zażyć 2 łyżeczki oleju rycynowego zmieszanego z ciepłym mlekiem i odrobiną imbiru[…].Zioła przeczyszczające zwykle podaje się wieczorem, tak by następnego dnia wypróżnić się 5–8 razy i w ten sposób przeczyścić jelita. Najlepsza pora roku na tę terapię to późna wiosna i lato. Przeczyszczanie służy wyeliminowaniu nadmiaru doszy pitta z jej siedziby w jelicie cienkim […].Takie oczyszczenie jelita cienkiego może osłabić ogień trawienny, a zatem nie jest zalecane osobom typu wata[…].Pomaga na zaparcia, zadawnioną gorączkę, ostrą biegunkę, dyzenterię, zatrucie pokarmowe lub jakąkolwiek chorobę przejawiającą się nadmiarem żółci i obecnością toksyn we krwi. Terapii przeczyszczającej nie zaleca się stosować u osób bardzo starych, bardzo młodych, osłabionych, wycieńczonych, wychudzonych, kobiet w ciąży lub osób cierpiących na przewlekłą biegunkę.
Lewatywy oczyszczające – basti
To terapia łagodna i można ją stosować przy licznych chorobach. Istnieje wiele różnych rodzajów lewatyw, niektóre z nich nadają się do tonizowania, inne do terapii redukujących. Lewatywy oczyszczające – niruhabasti – stosuje się podczas terapii pańća karma do usuwania nadmiaru doszy wata z jelita cienkiego. Używa się do nich wywaru ziół łagodzących wata […].Typową lewatywę oczyszczającą można przygotować z wywaru z tataraku, kopru włoskiego i imbiru, po 5 g każdego, z dodatkiem 1–2 łyżeczek soli kamiennej i połowy szklanki oleju sezamowego na litr wody.
Bez dodatku oleju lub ziół przeciwzapalnych, takich jak lukrecja, lewatywy oczyszczające działają wysuszająco i osłabiają. Pacjent przyjmuje podaną mieszankę wcześnie rano lub wtedy, gdy objawy wskazują na to, że dosza wata jest gotowa do usunięcia. Po lewatywach oczyszczających można stosować lewatywy regenerujące, które składają się przede wszystkim z oleju sezamowego i ciepłej wody w równych proporcjach.
Donosowe stosowanie ziół – nasja
W ajurwedzie istnieje szeroki wybór preparatów ziołowych, w tym wywarów, olejów i ghee, a także ziół do palenia, bezpośrednio oddziałujących na drogi nosowe […]. Donosowo podaje się zioła oczyszczające – albo w postaci preparatu do wdychania, albo jako wywary lub oleje ziołowe. Zioła nadające się doskonale do tego celu to tatarak, woskownica, szałwia, bazylia i gotu kola. Tatarak, woskownicę, szałwię lub imbir w postaci sproszkowanej można wdychać w celu oczyszczenia zatok. Tatarak lub gotu kola przygotowane w oleju sezamowym lub ghee stosuje się w postaci kropel do nosa, aby oczyścić zatoki i odżywić mózg. Goździki, tatarak i woskownicę można palić, co pozwoli oczyścić drogi nosowe […]. Nasja jest użyteczna w przypadku wielu chorób wata i kapha. Umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na pranę i mózg. Bardzo skutecznie udrożnia. Pomaga w niektórych chorobach typu pitta, a także wielu chorobach głowy i dróg nosowych.
Lecznicze upuszczanie krwi
W przypadku prawidłowego upuszczania krwi z różnych miejsc w organizmie, zwykle położonych wzdłuż pleców, usuwamy krew zawierającą toksyny. Krew powinna mieć ciemny kolor. Kiedy zaczyna płynąć krew jasna, należy zakończyć zabieg. Zwykle upuszcza się 60–240 ml […].W terapii pańća karma upuszczanie krwi stosuje się rzadziej niż kiedyś, ale nadal jest ono powszechne we wszystkich orientalnych systemach medycznych.
Zastępuje je stosowanie przez dłuższy czas ziół do oczyszczania krwi, szczególnie wiosennych ziół oczyszczających, takich jak mniszek, kolcorośl, sasafras i liście żywokostu. Wskazane są również przyprawy oczyszczające krew, takie jak kurkuma i szafran.
Terapie uzupełniające – uttara karma
Terapię pańća karma czasem trzeba powtórzyć więcej niż raz, aby usunąć toksyny znajdujące się głęboko w ciele […].W celach profilaktycznych zaleca się przeprowadzać ją co najmniej raz w roku. Po jej zakończeniu powinniśmy wrócić do stosowania diety i stylu życia zgodnych z naszą konstytucją lub takie wprowadzić, jeśli wcześniej ich nie przestrzegaliśmy […]. Jeśli terapia się powiodła, powinniśmy zdecydować się na formę terapii tonizującej. Po usunięciu dosz powodujących chorobę możemy odbudować zniszczone tkanki, które staną się czystsze i silniejsze.
[recent_posts category=”all”]