12.09 2018
Kompetencje komunikacyjne. Dlaczego warto je rozwijać?
Jesteśmy istotami społecznymi, żyjemy w otoczeniu innych ludzi, a interakcje interpersonalne pociągają za sobą konieczność wymiany słów. Rozmowa jest więc nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka. Niemal każdy z nas wymienia niezliczoną liczbę komunikatów każdego dnia.
Tekst: Eliza Śliwińska
Zdjęcie: pixabay.com
Osoby nie rozwijające kompetencji w zakresie komunikacji interpersonalnej zazwyczaj posługują się metodami intuicyjnymi lub wyuczonymi: metodą prób i błędów lub obserwacją zachowań innych i odwzorowywaniem ich we własnym zachowaniu.
Konflikt bez agresji
Nierzadko rozbieżności pomiędzy osobami o wysoko i nisko rozwiniętych kompetencjach interpersonalnych są dość łatwo zauważalne dla osób obserwujących własne emocje.
W kontakcie z ludźmi zwracającymi się do nas w sposób grzecznościowy, respektującymi nasze granice i prawa; z osobami negocjującymi bądź wymieniającymi nawet odmienne opinie, odwołując się do argumentów merytorycznych, bez personalnego atakowania rozmówcy – czujemy się znacznie przyjemniej i mniej awersyjnie ustosunkowujemy się do kolejnych interakcji.
Sztuka przemawiania
Umiejętności komunikacyjne cenione były już w starożytności. Platon w swym wybitnym dziele pt.„Uczta” gloryfikował znaczenie wykształcenia, którego celem miało być zdobycie kompetencji oratorskich, a więc taka umiejętność przemawiania, która miała porywać tłumy.
Retoryka, zdolność argumentowania pozwalająca na przekonanie innych do własnych założeń, postrzegana była jako sposób na zdobycie pozycji społecznej. Z kolei śledząc historię władców w krajach wysoko rozwiniętych cywilizacyjnie, jak i obserwując przywódców wielu mniej ucywilizowanych społeczności, można dostrzec, iż umiejętność przemawiania do tłumów i zachowywania się w sposób zjednujący serca (księżna Diana) lub budzący szacunek (np. Dalajlama) odgrywała w historii losów ludzkości niemałą rolę.
Definicja komunikatywności
Pismo, z czasem także multimedia wywierały i wciąż wywierają przeogromny wpływ na sposób myślenia i zachowania się znacznej części członków wielu społeczeństw. Obserwując treści współczesnych ogłoszeń o pracę, można dostrzec, iż wysoko cenioną cechą jest tzw. komunikatywność.
Jednakże każde z tych zagadnień komunikowania się dotyczy nieco innego rozumienia pojęcia komunikacji interpersonalnej. Podobnie powszechne określenie komunikatywność jest pojęciem tak ogólnym, niejednoznacznym i dającym szerokie możliwości interpretacji, że większość ludzi może odnaleźć jakiś aspekt własnej osobowości, który będzie pokrywał się z indywidualną interpretacją terminu.
To tylko fragment artykułu…
Cały przeczytasz w najnowszej „Mojej Harmonię Życia” (do pobrania tutaj).
Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.
Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.