29.01 2018
Joga śmiechu, czyli podążać w życiu ścieżką radości
Joga śmiechu, czyli podążać w życiu ścieżką radości. Marzenie, które dla wielu z nas jest trudne do zrealizowania. Nawykowe reakcje na otaczającą nas rzeczywistość często nie pomagają w utrzymaniu uśmiechu na twarzy. Wspiera nas joga śmiechu. Jest to praktyka ćwiczeń wywołujących śmiech z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacyjnymi. Kiedy się śmiejemy, radość, która jest w nas, rozkwita i wracamy do naszej prawdziwej natury…
Tekst: Małgorzata Bałęczna-Nowacka
Zdjęcia: joginsmiechu.pl
Już w latach 60. zaczęto zauważać, że śmiech ma właściwości terapeutyczne. Dr Wiliam F. Fray, psychiatra z Uniwersytetu Stanford, rozpoczął badania nad psychologicznymi wpływami śmiechu. Jest on uważany za ojca gelotologii – dziedziny badań nad śmiechem i jego wpływem na zdrowie.
Jedną z pierwszych osób, która na sobie doświadczyła dobroczynnych skutków śmiechu był Norman Cousins – pisarz i dziennikarz. Chorował na zapalenie stawów. Szukał dla siebie terapii i zaobserwował, że największą ulgę przynosił mu radosny śmiech. Każdego dnia śmiał się przynajmniej dziesięć minut, dzięki czemu przez dwie godziny nie odczuwał bólu. Opisał to później w swojej książce „Anatomia choroby”.
Z kolei dr Lee Berk i jego zespół badaczy zainspirowani książką Cousins’a przeprowadzili badania na dwóch grupach pacjentów po zawale serca, gdzie jedna była poddana standardowej opiece medycznej, a druga dodatkowo oglądała przez trzydzieści minut dziennie komedie. Po roku, w drugiej grupie pacjentów rzadziej występowała arytmia, obniżyło się ciśnienie oraz dawki leków zostały zmniejszone.
Również znanym propagatorem śmiechu jako formy terapii był lekarz medycyny dr Hunter (Patch) Adams, który wprowadził zabawę i śmiech do szpitali.
W Polsce ideę Patcha Adamsa realizuje Fundacja „Dr Clown”, która powstała w 1999 r. i od tego czasu prowadzi terapię śmiechem w szpitalach dziecięcych.
Dr Hunter (Patch) Adams i jego historia doczekali się ekranizacji
Obecnie fundacja ma kilkanaście oddziałów w całej Polsce, a jej terapeuci prowadzą zajęcia w ponad 60 szpitalach dziecięcych.
Joga śmiechu oparta jest na naukowych podstawach i doświadczeniu milionów osób na całym świecie. Została zapoczątkowana w Indiach przez lekarza dra Madana Katarię w 1995 r. Zaobserwował on korzyści płynące ze śmiechu na proces powrotu do zdrowia.
Początkowo zajęcia miały charakter spotkań, podczas których uczestnicy opowiadali sobie wzajemnie dowcipy. Jednak bardzo szybko zasób tematów się wyczerpał i trudno było w ten sposób utrzymać dynamikę zajęć. Należało zmienić podejście i nie uzależniać śmiechu od poczucia humoru. Dr Kataria opracował spójną metodę jogi śmiechu jako gimnastyki. Ćwiczenia, które stymulują śmiech, to powrót do dziecięcej zabawy.
- Śmiech to zdrowie. Dowody?
- Gdzie w Polsce można doświadczyć jogi śmiechu?
- Jak wyglądają takie zajęcia?
- I najważniejsze: co nam da joga śmiechu?
To tylko fragment artykułu…
Cały tekst przeczytasz w styczniowym numerze
„Mojej Harmonii Życia” (do pobrania tutaj).
Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.
Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.