01.06 2023
Czy opalanie może być bezpieczne i zdrowe?
Ekspozycja ciała na promienie słoneczne przyczynia się do poprawy nastroju i jakości snu, przynosi ulgę w bólach mięśni, dostarcza witaminy D, a także może pomagać w zwalczaniu niektórych chorób i schorzeń, np. łagodzi zmiany skórne, jakie się pojawiają przy atopowym zapaleniu skóry. Podczas opalania należy przestrzegać zdrowych zasad bezpieczeństwa, gdyż nadmierna i nieodpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne bez wątpienia szkodzi zdrowiu i przyspiesza procesy starzenia się skóry.
Zasady bezpiecznego opalania
Niewłaściwe przygotowanie skóry na kontakt z promieniami słonecznymi, może doprowadzić do poważnych problemów, np. oparzeń słonecznych. Zwiększa ono także ryzyko wystąpienia nowotworu skóry (czerniaka). Opalanie może stanowić źródło radości i zdrowia, jednak w tym celu należy przestrzegać kilku zasad.
- Od 11:00 do 15:00 unikaj przebywania na słońcu
Między 11:00 a 15:00 słońce świeci najintensywniej, więc promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest najmocniejsze. Nadmierna eksploatacja na promienie słoneczne w tych godzinach może skutkować oparzeniami.
- Zadbaj o odpowiednią ochronę wrażliwych miejsc
Chcąc uzyskać piękną opaleniznę, niezbędne jest zadbanie o ochronę oczu. Należy więc zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne posiadające filtr UV, gdyż to właśnie on chroni oczy, nie samo przyciemnienie szkła. Nigdy nie wolno zapomnieć o nakryciu głowy, a w tym celu doskonale sprawdzi się np. lekki kapelusz. Zabezpieczone powinny być także usta- do tego służy pomadka ochronna. Krem do opalania z UV powinien być nałożony na skórę nie później niż na 15-20 min przed kontaktem ze słońcem. Czynność ta powinna być powtórzona po 3-4 godzinach.
- Używaj kosmetyków z filtrem UV
Jak czytamy w poradniku Dr.Max, wybierając kosmetyki ochronne, należy zwrócić uwagę, by były one oznaczone jako SPF- ochrona przed promieniowaniem UVB, a także gwiazdkami- przed UVA. Warto wybierać kosmetyki posiadające faktor co najmniej SPF 15. Preparaty, które chronią tylko przed promieniowaniem UVB, pozwalają na eksploatacje na słońcu dłużej, ale narażają na działanie szkodliwych promieni UVA.
Bezpieczne i zdrowe opalanie to pielęgnacja skóry tuż po nim
O skórę należy dbać nie tylko podczas opalania, ale także bezpośrednio po nim. Należy zmyć resztki kosmetyków, a także pot- w tym celu niezbędny jest oczyszczający prysznic. Wilgotna skóra musi być delikatnie osuszona ręcznikiem. Następnie należy nałożyć na nią balsam wspierający nawilżenie skóry.