01.09 2019
Cukier i ocet z bzu. Jak to zrobić samodzielnie?
Cukier i ocet z bzu. Jak to zrobić samodzielnie?
Tekst i zdjęcia: Shirin Kader
CUKIER Z BZU*
Składniki:
- 2 szklanki kwiatów bzu (zebrane w możliwie czystym miejscu, daleko od spalin)
- 2,5 szklanki białego cukru
W słoiku lub innym naczyniu warstwami układamy cukier oraz kwiaty bzu, w układzie warstwa kwiatów/ warstwa cukru. Taką mozaikę zostawiamy na 2-3 dni w temperaturze pokojowej, potrząsając od czasu do czasu. Cukier zrobi się wilgotny i zacznie się zbrylać. Następnie wysypujemy cukier z kwiatami na blaszkę lub tacę i suszymy w piekarniku ustawionym na ok. 40°C. Można lekko uchylić drzwiczki piekarnika.
Podsuszony cukier blendujemy razem z kwiatami, można też użyć większego ręcznego młynka, o ile jest czysty i cukier nie przejdzie smakiem lub zapachem poprzednio używanych przypraw. W razie potrzeby powtarzamy miksowanie. Cukier aromatyzowany bzem nie popsuje się, więc można go długo przechowywać. Gdyby zbił się w grudki, wystarczy go poddać ponownemu mieleniu.
OCET Z BZU
Składniki:
- Kwiatostany bzu – ok. 300 g
- Ocet jabłkowy, ryżowy lub z białego wina – 1 szklanka (użyłam octu ryżowego z uwagi na neutralny kolor)
Oczyszczone i przebrane z owadów, gałązek czy resztek listków kwiaty bzu zalewamy octem w słoiku lub w szklanej butelce. Można dodać odrobinę cukru – ja dodałam cukru aromatyzowanego bzem dla wzmocnienia smaku. W miarę upływu czasu kwiaty bzu zaczną tracić kolor i brązowieć – to naturalny proces i nie ma się czym niepokoić. Ocet powinien stać ok. 2-3 tygodni. Następnie należy go przecedzić przez gazę i można już używać do sałatek lub innych potraw z dodatkiem octu.
* W przepisie kwiatostany bzu można zastąpić np. płatkami róży czy bzu czarnego.
[recent_posts category=”all”]