05.07 2019
Rutyna dnia codziennego – kilka ajurwedyjskich porad
Kiedy chociaż na chwilę zatrzymamy się i pozwolimy sobie na bliskość natury, na pewno uda nam się dostrzec, że wszystko co ściśle z nią związane posiada naturalny rytm. Od księżyca poprzez słońce, oceany, zwierzęta, pory roku. Siła natury zamknięta jest w cyklu przypływu i odpływu, życia i śmierci.
Tekst: Małgorzata Gromek
Zdjęcie: pixabay.com
W coraz większym pośpiechu, człowiek jest coraz dalej od naturalnych rytmów dnia codziennego, które odpowiednio realizowane, wpływają na nasz stan zdrowia i dobre samopoczucie. Cierpimy na takie dolegliwości, jak arytmia serca, zespół jelita drażliwego czy zaburzenia miesiączkowania. Medycyna ajurwedyjska uważa, że tego typu problemy ściśle związane są z zakłóceniem naturalnych rytmów naszych coraz bardziej dotkniętych stresem organizmów. Nadmiar codziennych obowiązków i pogoń za realizacją celów nie pozwalają nam poznać potrzeb organizmu. Cóż więc można zrobić, aby cieszyć się lepszym zdrowiem na wiosnę?
Po pierwsze zatrzymaj się, poczuj, że wszystkie rytmy występujące na naszej planecie i w naszych ciałach razem tworzą jeden pulsujący życiem organizm. Poczuj, że jesteś częścią tej natury. Przyjrzyj się sobie w ciszy, w spokoju. Zapoznaj się i wprowadź w swoje życie zasady dinacarya (wym. dinaczaria), czyli rutyny dnia codziennego, która oparta jest na zdrowych rytmach funkcjonowania człowieka.
Istotne jest, aby prawidłowo rozpocząć dzień. Medycyna ajurwedyjska wskazuje, że najlepszym czasem na pobudkę są wczesne godziny poranne, nawet tuż przed świtem lub zaraz po nim. Najkorzystniejszy czas na wstanie z łóżka to godziny między 5:00 a 6:00 rano. Ajurweda wskazuje, że zyskamy większe siły witalne i energię w ciągu dnia, jeśli zaczniemy naszą aktywność zaraz po wschodzie słońca. Godziny należy dopasować do pory roku. To również dobry czas na to, aby spokojnie zaplanować dzień. Warto wyrobić sobie nawyk chodzenia spać ok. 22:00, a wstawania przed 6:00.
Zasypiać należy w tzw czasie Kapha, czyli w godzinach przed 22:00. Czas Kapha, czyli czas spowolnienia i wyciszenia, zaczyna się naturalnie już od godziny 18:00 i trwa do 22:00. Dlatego 22:00 to korzystna godzina, aby położyć się spać. Jeśli pójdziemy spać długo po 22:00, naturalnie wejdziemy już w czas Pitta (żywej energii), a potrzeba snu znacznie zmaleje. Wówczas pojawiają się problemy, krzątamy się po domu i nie do końca wiemy, czy czekać do rana, czy jednak spróbować zasnąć.
Często sięgamy po kawę czy inne napoje pobudzające i tak właśnie zaczynamy działać wbrew naturalnym rytmom naszego organizmu. Ajurweda i na takie działanie człowieka ma określenie – nazywa się to prajnaparadha, czyli „niewłaściwe użycie inteligencji”. Wiemy, że po 24:00 będziemy mieli problem, aby szybko i spokojnie zasnąć, ale np. niewypełnione w ciągu dnia obowiązki nie pozwalają nam spokojnie spać o 22:00. Po spokojnym przebudzeniu i zaplanowaniu dnia, pora na proste codzienne czynności, takie jak mycie się. Ajurweda wskazuje nawet zasady mycia twarzy, np. nie powinno się myć rano twarzy zimną wodą – letnia łagodnie oczyści skórę i nie narazi na nieprzyjemne odczucia chłodu. W porannym rytuale oczyszczania istotna jest troska o oczy i usta.
Jedną ze skutecznych metod oczyszczenia jamy ustnej jest poranne płukanie ust olejem, które pomoże usunąć nagromadzone przez noc toksyny. Medycyna ajurwedyjska zaleca zastosowanie jednej łyżki dobrej jakości oleju sezamowego. Czas płukania – ssania przez zęby oleju to ok. 10 min. Po tym czasie wypluwamy całość i płuczemy usta ciepłą wodą. Kolejnym krokiem oczyszczania jamy ustnej w celu pozbycia się toksyn jest czyszczenie języka specjalnym miedzianym czyścikiem, bądź jeśli go nie posiadamy, szczoteczką do zębów (druga strona szczoteczek ma czasami elementy pozwalające na doczyszczenie języka), ajurwedyjski czyścik/skrobaczka daje jednak możliwość lepszego usunięcia nalotu nagromadzonego przez noc na języku. Do oczyszczania zębów zaleca się naturalne ajurwedyjskie pasty ziołowe lub inne z naturalnych składników bez fluoru. W ciągu dnia, w celu zapobiegania nieświeżemu oddechowi, warto również sięgnąć po miętę czy goździki.
Bardzo istotną dla zdrowia kwestią jest codzienny proces wypróżniania. W naszym społeczeństwie ten temat uważa się za zbyt osobisty, niewygodny i bardzo wstydliwy. Oczywiście ajurweda nie nakazuje nam opowiadać wszystkim o tak osobistej czynności. Przyznać należy przed samym sobą, że to dla zdrowia temat bardzo istotny i naturalna potrzeba organizmu. Moim zdaniem jest ona tak istotna w zapobieganiu późniejszym procesom chorobowym, że już od najmłodszych lat powinno się edukować dzieci. Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób podczas przeprowadzania ajurwedyjskiej konsultacji zdrowotnej nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o wypróżnienie. Wygląd naszego kału może bardzo dużo powiedzieć o naszym zdrowiu, np. czy w prawidłowy sposób trawimy pokarm. Codzienny proces wypróżniania jest podstawą zdrowia i zachowania witalności. Warto pamiętać, że w regulacji oczyszczania pomocne jest wypicie szklanki letniej wody na pusty żołądek w godzinach porannych.
Prawidłowo oczyszczone z toksyn ciało z przyjemnością i lekkością przystąpi do porannych ćwiczeń. Na rozruch warto poświęcić ok. 15- 20 min. Wybór należy do nas – można dostosować rodzaj ćwiczeń do naszego typu doszy. Może być to zarówno energiczny spacer, joga czy nasze ulubione ćwiczenia na poszczególne partie ciała z elementami rozciągania. Należy jednak pamiętać, aby nie „katować” naszego ciała i się nie przeciążać. Wykonane rano ćwiczenia oddechowe pozwolą nam odprężyć nie tylko ciało, ale i umysł. Kolejnym krokiem w prawidłowym rytmie dnia według zasad ajurwedy jest poświęcenie ok. 10 min. na automasaż ciała, czyli masaż abhyanga. Wskazane jest tu wykorzystanie prostych okrężnych ruchów masażu z zastosowaniem oliwy z oliwek lub oleju sezamowego. W przypadku doszy Pitta (łączy elementy ognia i wody) zaleca się – szczególnie latem – zastosowanie oleju kokosowego, który posiada właściwości lekko wychładzające. Najlepiej rozpocząć od masażu głowy i przejść masażem przez całe ciało aż do stóp. Celem takiego masażu jest przede wszystkim poruszenie toksyn, które ulokowały się w tkance łącznej oraz zrównoważenie doszy Vata odpowiedzialnej za odczuwanie bólu. Masaż poprawia wygląd skóry, nadaje jej blasku i zdrowego wyglądu, rozluźnia. Medycyna ajurwedyjska wskazuje, że warto go stosować przynajmniej dwa, trzy razyw tygodniu.
Po masażu zalecany jest prysznic lub krótka kąpiel, która pomoże usunąć pozostałości oleju ze skóry, a wraz z nim usunąć toksyny. W czasie, kiedy będziesz już po kąpieli, chwilę odpocznij, poświęć ten czas na madytację.
Posiłek poranny najkorzystniej zjeść w spokoju w godzinach pomiędzy 6:00 a 8:00 rano. Obiad w godzinach 12:00 – 14:00, a kolację przed zachodem słońca, najpóźniej na dwie – trzy godziny przed snem. Ajurweda zaleca dietę bezmięsną, która jest lekka, świeża i nie obciążająca układu pokarmowego. Warto sięgać po warzywa i owoce z naszego regionu, wówczas łatwo dostać je świeże. Ważna jest także sezonowość.
Aby pozbyć się stresu po całym dniu, nie sięgaj po powrocie do domu po kolejną kawę czy inny rodzaj napoju obudzającego. Postaw na odpoczynek w spokojnym rytmie, pozwól sobie na łagodne zamknięcie dnia. Utul się poprzez ćwiczenia oddechowe uspakajające umysł, łagodną muzykę, spacer wieczorny lub kąpiel przy świecach z użyciem olejku z lawendy, melisy, kadzideł, które wesprą nas w prawidłowym i spokojnym śnie.
Bardzo istotne w naszej codzienności jest skupienie umysłu na pozytywach. W życiu pojawiają się zarówno tematy piękne, jak i trudne. Należy jednak pamiętać, że nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest najważniejsze. Starajmy dzielić się dobrem z samym sobą i z każdym napotkanym na naszej drodze człowiekiem. Nie zapominajmy, że piękno naszych serc i dusz widoczne jest w naszych oczach i na naszych twarzach. Jak widać rutyna dnia codziennego nie musi być nudna i męcząca. Wszystko jest kwestią tego, co dla nas ważne. Chęci i samodyscypliny.
[recent_posts category=”all”]