23.05 2019
Probiotyk. Sposób na zaburzenia układu pokarmowego
Coraz częściej zwraca się uwagę na rolę, jaką mogłyby odegrać probiotyki wśród sportowców skarżących się na problemy żołądkowo-jelitowe. Jednak dziedzina suplementacji probiotykami wciąż wymaga wielu badań, by wykorzystać te szczepy lub kombinacje szczepów, które mają najlepsze działanie w konkretnym przypadku.
Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcie: pixabay.com
Nie bez znaczenia jest też rozwój rynku suplementów zawierających probiotyki – wiele problemów można zmniejszyć za pomocą odpowiednio dobranej diety, ale nierzadko dodatkowe przyjmowanie probiotyków jest konieczne, by przywrócić równowagę mikroflory jelitowej. Dlaczego problem występuje dość często u aktywnych sportowo pacjentów?
Intensywny wysiłek fizyczny podnosi temperaturę ciała, wzmaga wytwarzanie kwasu mlekowego, zwiększa się także przepływ krwi do mięśni i serca, na niekorzyść przepływu w przewodzie pokarmowym. To z kolei objawiać się może zaburzeniem procesu usuwania z organizmu szkodliwych metabolitów powstałych podczas dużego wysiłku. Przez to do komórek nie dociera właściwa ilość składników odżywczych, a powstaje mnóstwo wolnych rodników, które ustrój powinien zwalczać. To zadanie przede wszystkim dla układu pokarmowego, a konkretnie mikrobiomu przewodu pokarmowego.
Właśnie wtedy, gdy nadwyrężony stresem oksydacyjnym organizm walczy z wolnymi rodnikami, dochodzi do osłabienia mikroflory jelitowej i w efekcie łatwiejszej drogi dla wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Stąd już niedaleka droga do uciążliwych dolegliwości, np. biegunki, wzdęć, bólu brzucha.
Aby tę równowagę przywrócić, stosuje się najczęściej probiotyki. Według definicji WHO są to preparaty lub produkty żywnościowe zawierające pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów, które, podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Źródło probiotyków stanowią preparaty farmaceutyczne, suplementy diety oraz mleczne napoje fermentowane, jak kefir, kwaśne mleko, maślanka, jogurt i mleko acidofilne, a także produkty kiszone – m.in. kapusta i ogórki. Z kolei prebiotyki to składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu i pobudzają wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii w jelicie grubym.
Synbiotyki natomiast łączą w składzie probiotyki oraz prebiotyki. W przypadku tzw. dobrych bakterii istotne jest zwrócenie uwagi nie na gatunki, a na konkretne szczepy, które mogą bytować w ludzkich jelitach bez szkody dla zdrowia, np. szczep Lactobacillus acidophilus ma udowodnione prozdrowotne działanie i na tej podstawie nie uznaje się całego gatunku za dobroczynny. Każdy ze szczepów wymaga oddzielnych badań w celu określenia jego właściwości probiotycznych i skuteczności w ściśle oznaczonej sytuacji klinicznej, a wyniki badań przeprowadzonych z określonym szczepem probiotycznym nie mogą być wykorzystywane jako dowód skuteczności innych, których działania nie sprawdzono.
Dyskusja o wpływie niektórych probiotyków na zdrowie i wydolność osób aktywnych sportowo trwa. U jej podstaw są możliwe takie mechanizmy, jak poprawa funkcjonowania układu pokarmowego poprzez ograniczenie występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, korzystne działanie na funkcjonowania układu odpornościowego oraz zmniejszenie uszkodzeń mięśni i stanów zapalnych podczas intensywnych treningów.