14.12 2024
Pozytywna komunikacja jako klucz do sukcesu
W codziennej determinacji łapania zajęć i zabiegania, by nasze życie działało jak należy możemy czuć się nieco zagubieni i sfrustrowani. Możemy odczuwać stres, presję czasu i brak sensu tego, co robimy. Przychodzą wtedy do głowy myśli, które niestety są nasycone ciemnymi kolorami. Takie nastawienie budzi złe emocje, a one nie wpływają dobrze na pracę i naszą rodzinę. Dlatego tak ważny jest nasz punkt widzenia na wszystkie zachodzące wokół nas procesy.
To, jak postrzegamy świat osobisty i zawodowy, oddziałuje na wszystkich dokoła nas. Warto więc zastanowić się, jak możemy kreować sukces na co dzień? Możemy osiągać same sukcesy, jeśli tylko nasze nastawienie będzie pozytywne. W parze z odpowiednią komunikacją stworzy niezwykły duet.
Określenie pozytywność budzi różne skojarzenia, nie zawsze właśnie pozytywne. Niektórzy bowiem postrzegają pozytywność jako naiwność, a pozytywnego człowieka jako osobę, która zakłada różowe okulary i nie dostrzega problemów. Pozytywny czyli właściwie jaki? – zapytamy. Otóż według mnie, to znaczy przede wszystkim twórczy, kreatywny, nietuzinkowy. Nastawienie pozytywne prowadzi w dużej mierze do rozwoju niezwykłych pomysłów – a co za tym idzie – wprowadzania ich w życie, czyli po prostu działania.
Pozytywna komunikacja interpersonalna
Komunikacja z kolei jest podstawowym narzędziem relacji. Funkcjonujemy w świecie, gdzie komunikacja odgrywa najważniejszą rolę, dlatego należy zwrócić uwagę, co mówimy i jak mówimy, a także aktywnie słuchać drugiego człowieka, czyli słuchać ze zrozumieniem. Można zatem powiedzieć, że komunikacja to proces, który powinien zakończyć się znalezieniem wspólnego dla obu stron znaczenia danego przekazu. To też dzielenie się posiadaną informacją z drugą osobą.
Komunikacja interpersonalna to taki typ, jakość lub rodzaj kontaktu, który pojawia się, kiedy osoby mówią lub słuchają w sposób maksymalizujący to, co osobiste. Łatwiej nam rozmawiać z osobami najbliższymi, bo znamy ich nawyki i przyzwyczajenia, ich sposób mówienia, ton, tembr głosu.
Natomiast w pracy także ważne jest, by wiedzieć trochę więcej o osobach, z którymi pracujemy, znać ich zainteresowania, pasje, sposób zachowania. Wówczas ułatwia to przydzielanie odpowiednich obowiązków i zadań odpowiednim ludziom. Na tym polega dobra relacja, na zasadzie partnerstwa, szukania wyjątkowości drugiej osoby, czyli jego mocnych stron, by jak najlepiej wykorzystać je w projekcie zawodowym firmy.
Pokonywanie barier
Zdarzają się także pewne przeszkody w komunikacji. Takimi barierami w komunikacji są nasze myśli, uczucia, emocje, szumy i filtry. To co myślimy ma także ważny wydźwięk w domu i pracy.
Cały artykuł przeczytasz w najnowszy wydaniu Mojej Harmonii Życia.
Kliknij w obrazek i pobierz numer za darmo!
Tekst: Renata Rybacka
Zdjęcie: pixabay.com