13.01 2024
Psychosomatyka, czyli jak emocje pracują w ciele
Od ponad 20 lat pracuję w gabinecie z pacjentami, którzy zgłaszają liczne dolegliwości narządu ruchu. Ich ciała charakteryzują się najczęściej wzmożonym napięciem spoczynkowym mięśni, zmęczeniem i kłopotami ze snem.
Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości somatyczne (cielesne), które mają podłoże w psychice. Poprzez określone bóle, dolegliwości i choroby organizm daje nam znaki pomagające uświadomić sobie, co jest nie w porządku z naszym życiem emocjonalnym i stanem psychicznym.
Zatem rozwiązanie psychicznych i emocjonalnych problemów powinno pomóc w pozbyciu się przykrych dolegliwości fizycznych:
- bólu kręgosłupa — branie na barki zbyt dużego ciężaru,
- kłucia w sercu — rozterki miłosne,
- ból brzucha — brak poczucia bezpieczeństwa.
Bóle brzucha są jednym z najliczniej demonstrujących się w ciele dolegliwości psychosomatycznych. Towarzyszą im często wzdęcia, kłopoty z wypróżnianiem, uczucie twardego i napiętego brzucha. Chorzy są najczęściej w procesie diagnostycznym lub już po nim. Wyniki badań obrazowych i innych są w normie lub sugerują jedynie wpływ stresu jako przyczynę choroby. I tu zaczyna się niesamowita podróż z pacjentem w przeszłość jego historii.
Psychosomatyka?
Jak wytłumaczyć osobie, która zgłasza ból pleców, żuchwy, szyi, brzucha, że fizyczny objaw pochodzi od uczuć i emocji? Jak przekonać do porzucenia strachu o zdrowie? Przecież pacjent czuje wyraźnie ból serca, kłucia, pieczenia, promieniowania do klatki piersiowej i ręki. Jak nie bać się o zdrowie i powiedzieć sobie, że to tylko wynik mojego lęku? Każdy człowiek dobrze zna uczucie ścisku w brzuchu, bólu, który skręca jelita. Towarzyszy temu często uczucie wzdęcia i powiększonego brzucha.
Jak wytłumaczyć fizyczny mechanizm przenoszenia się myśli i emocji na narząd ruchu? Jeśli nie wpłynę na zrozumienie tego mechanizmu przez pacjenta, będzie on powtarzał schemat lęku. Może on podejrzewać specjalistów o brak kompetencji i myśleć, że nie byli w stanie zdiagnozować prawdziwej przyczyny jego dolegliwości. Terapia manualna integrująca ciało i psychikę (terapia holistyczna) jest systemem, który łączy w bezpośredniej pracy z ciałem przeszłość i teraźniejszość pacjenta.
MEDYCYNA ENERGETYCZNA – NA CZYM POLEGA JEJ FENOMEN?
Moim zadaniem jest zatem ocenić stan przeciążenia tkanek miękkich, aktywność punktów spustowych, czynnościową zmianę stanu tkanek pacjenta, ale także zebrać informacje o wydarzeniach z jego życia, które mogły przyczynić się do aktualnych dolegliwości.
Wywiad z pacjentem pozwala namierzyć te epizody życia, które były mechanizmem negatywnego stymulowania sfery psychicznej: (skala Holms’a) śmierć bliskiej osoby, zmiana miejsca pracy, zmiana miejsca zamieszkania, choroby w rodzinie, konflikty wewnętrzne, ale także sfery środowiskowej: przeciążające warunki pracy, konflikty w rodzinie, nieprawidłowa dieta, brak higieny snu itp.