07.02 2024
Malezja – kraj dla ciekawego świata turysty
Malezja to bardzo interesujący kraj dla ciekawego świata turysty. Prawdziwa kraina marzeń. Znajdziemy tam nie tylko nowoczesne aglomeracje miejskie ze słynnymi na cały świat drapaczami chmur, ale również kolonialne, klimatyczne miasteczka. To przede wszystkim unikatowa przyroda, wyjątkowi mieszkańcy i obłędnie smaczna kuchnia. To też raj dla miłośników egzotycznych plaż i tropikalnych wysp.
Tekst i zdjęcie: Katarzyna Rymarzak
Gdzie leży Malezja?
Malezja leży w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Malajskim i na wyspie Borneo.
Jej zachodnia część od północy sąsiaduje z Tajlandią, a na południu z Singapurem. Wschodnia część kraju, która znajduje się na wyspie Borneo, ma również dwóch sąsiadów. Na północy jest to Brunei, a na południu Indonezja.
Malezja to połączenie kraju rozwiniętego z prawdziwą naturą. Z jednej strony dzika, porośnięta gęstą, dziewiczą dżunglą wyspa, na której można spotkać ludność plemienną i orangutany, a z drugiej strony nowoczesne, kosmopolityczne Kuala Lumpur stworzone z architektonicznym rozmachem.
Wyjątkowy mix kulturowy
Ten ponad 30-milionowy kraj to prawdziwy tygiel kulturowy. Teren ten zamieszkują Malajowie (60%), którzy posługują się językiem bahasa. Jest to najliczniejsza i najbardziej uprzywilejowana część społeczeństwa. To im przysługują najwyższe stanowiska w instytucjach państwowych, publicznych, szkołach czy szpitalach. Tej grupie społecznej należą się dodatki socjalne i wszelkiego rodzaju dofinansowania. Chińczycy zaś stanowią około 20% i należą do najbogatszej części populacji. Porozumiewają się głównie w języku mandaryńskim.
Oni piastują najwyższe stanowiska w sektorze prywatnym. Prowadzą wielkie firmy i to oni w większości napędzają gospodarkę tego kraju. Dogodne położenie portu w mieście Melakka, przez które szedł szlak handlowy spowodowało, że Chińczycy zaczęli chętnie przybywać i osiadać w tym regionie. Hindusi, których jest w kraju 6% posługują się językiem tamilskim i jest to głównie siła robocza. Z reguły wykonują najtrudniejszą i najniżej opłacaną pracę. Przybyli do Malezji w czasie wielkich emigracji z Indii. Tej populacji wciąż przybywa, gdyż mieszkaniec Indii, który przyjedzie do Malezji, do pracy sprowadza ze sobą całą rodzinę.