11.08 2024
Czym gasić pragnienie: wodą czy izotonikiem?
Lato w pełni. Choć czasami narzekamy na upały, cieszymy się jednak ze słońca i pięknej pogodnej aury, zwłaszcza że w naszej części świata lato trwa tak krótko. Miesiące wakacyjne to czas, kiedy chętniej uprawiamy sporty. Dlaczego? Kusi nas ciepło i perspektywa wyjścia na plażę.
Tekst: Justyna Bolek
Zdjęcie: pixabay.com
Panie starają się zgubić brzuszek, a panowie wyrzeźbić klatę. Najczęściej zamierzamy biegać lub kupujemy karnet na siłownię z mocnym postanowieniem chodzenia co najmniej trzy razy w tygodniu. Zaczynamy od… zakupów: nowe buty sportowe, nowy strój, torba sportowa i produkty wspomagające spalanie kalorii bądź budowanie mięśni. Na liście naszych nowych sprzymierzeńców powinny być także dobrej jakości woda mineralna i izotonik.
Czym jest izotonik, czy naprawdę go potrzebujemy i czy da się zastąpić ten sklepowy zdrowszym, przygotowanym samodzielnie?
Nawodnienie
Jedną z najważniejszych życiowych czynności wpływającą na funkcjonowanie organizmu jest także prawidłowe nawadnianie, co szczególnie latem, kiedy więcej wody tracimy wraz z potem, jest niezwykle istotne. Konieczne przy tym jest zadbanie o to, aby woda wspomagała działanie organizmu, a nie mu szkodziła, np. poprzez wypłukiwanie mikroelementów. Co zatem powinno znajdować się w wodzie, żeby mieć pewność, że pijemy zdrową wodę? Między innymi dwa ważne minerały: potas i sód.
Sód to najważniejszy składnik mineralny, który odpowiedzialny jest za utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Zbyt mała jego zawartość w surowicy prowadzi do wielu niekorzystnych objawów, jak bóle głowy, nudności, brak łaknienia, zaburzenia orientacji. Bardzo niskiemu poziomowi sodu mogą towarzyszyć nawet drgawki i śpiączka.
Potas jest bardzo istotnym składnikiem, który należy uzupełnić w organizmie, szczególnie w przypadku narażenia na stres, zakwaszenia organizmu spowodowanego niewłaściwą dietą, przyjmowania różnych diuretyków (leków moczopędnych). Niskie stężenie potasu prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów, takich jak bolesne skurcze mięśni, osłabienie, zaparcia, zaburzenia rytmu serca.
Woda czy izotonik – dlaczego warto postawić na to drugie?
Napój izotoniczny to płyn mający na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu podczas wysiłku fizycznego i związanego z tym wydzielania potu. Odpowiada także za uzupełnienie witamin i soli mineralnych, w niewielkim stopniu węglowodanów. W jego składzie powinny znaleźć się witaminy, minerały oraz węglowodany, których zadaniem jest uzupełnienie energii.