05.04 2018
Spadek libido. Jak poprawić apetyt na miłość?
Czuły gest, spojrzenie oczu. Ulotny czar każdej chwili prowadzącej do zbliżenia… Któż z nas nie zna tych cudownych motyli w brzuchu? Któż nie tęskni do uniesień i radości wynikającej z bliskości tak wielkiej, że pozwala stać się jednością? Niestety, coraz częściej spadek libido i impotencja dotykają nasze społeczeństwo, powodując utratę tego wrodzonego apetytu na miłość. Na szczęście są jeszcze zioła…
Tekst: Joanna Nestorowicz-Kiegiel, Instytut Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych
Zdjęcie: pixabay.com
Szukając metod wspomagających prawidłowe funkcjonowanie człowieka w sferze seksualnej, trzeba ustalić przyczyny oziębłości. Naukowcy za głównych winowajców uznają stres, mało aktywny styl życia i fatalny sposób odżywiania.
Spadek libido i impotencja
Na impotencję częściej cierpią mężczyźni, niemniej również wśród kobiet notuje się coraz więcej stałych problemów związanych ze spadkiem libido.
Według badań, istotny wpływ na jakość życia seksualnego ma brak witamin A, B, C i E. Szczególnie ta ostatnia zwana jest witaminą miłości i odpowiada za jakość życia erotycznego. Innymi przyczynami oziębłości są choroby kardiologiczne oraz zaburzenia neurologiczne. I choć sprawa wydaje się poważna, na ratunek przychodzą zioła, przyprawy i prawidłowa dieta.
Jak uzupełnić niedobór witamin witalnych? Najwięcej witaminy C znajduje się w owocach dzikiej róży, cytrusach, brukselce, jagodach, jabłkach, kiwi oraz papryce. W witaminy z grupy B bogate są zboża (kasza gryczana, płatki owsiane, jęczmienne), jaja, ryby morskie, produkty mleczne, banany, otręby, orzechy, ziemniaki, pomidory, marchew, orzeszki ziemne, kalafior i kapusta. A także mięso wieprzowe.
Natomiast witamina A może być otrzymana przez wzbogacenie diety o warzywa (np. marchew, dynia, szpinak, słodka papryka i brokuły), a także wątróbkę oraz tłuste ryby, jajka i produkty mleczne. Witaminę E można znaleźć w olejach, jajkach i zbożach.
Wśród polskich ziół w służbie libido stoi lubczyk ogrodowy z rodziny selerowatych, pochodzący z terenów dzisiejszego Iranu. W Europie zdziczały, ale do celów leczniczych, przemysłowych i aromatycznych jest uprawiany.
Według Farmakopei surowcem jest korzeń, a napary z niego działają moczopędnie, przeciwskurczowo i pobudzają czynności wydzielnicze. Lubczyk polską nazwę zawdzięcza stosowaniu go w nalewkach, naparach oraz wywarach jako środka pobudzającego popęd płciowy. Afrodyzjak ten miał wywoływać namiętną miłość, ale w większych dawkach ma zastosowanie wzmacniające krwawienia miesięczne u kobiet.
Z bogatej polskiej różnorodności ziół korzystał wybitny polski fitoterapeuta – ojciec Klimuszko. Ten do zwalczania impotencji zalecał stosować…
To tylko fragment artykułu…
Cały przeczytasz w najnowszej „Mojej Harmonię Życia” (do pobrania tutaj).
Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.
Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.