02.07 2018
Oddech. Jak ma wpływ na nasze samopoczucie?
Z pierwszym oddechem rozpoczyna się nasza ziemska wędrówka i z ostatnim tchnieniem się kończy. Oddech jest czynnością fizjologiczną, tak dla nas naturalną, że większość nawet nie dostrzega, jak wielki jest wpływ oddechu na samopoczucie. Tygodniami można żyć bez jedzenia, jednak wystarczy zaledwie 4-6 minut bez powietrza, by u człowieka nastąpiła śmierć mózgu.
Tekst: Adam Kin
Zdjęcie: pixabay.com
Odetchnij na początek
Uświadom sobie, jak płytki jest teraz twój oddech. Głęboko wciągnij powietrze i poczuj, jak z każdym pogłębionym oddechem pojawia się rozluźnienie. Możesz na chwilę zamknąć oczy, dodać do tego sugestię: ,,Z każdym oddechem moje ciało rozluźnia się, a umysł relaksuje”. Poczuj, jak zmienia się ,,coś” w tobie. Poczuj, jak stajesz się bardziej świadomy/a siebie.
Tak właśnie rozpoczyna się wędrówka w głąb siebie, w głąb duszy i meandrów umysłu. Podobnie rozpoczyna się każda zaawansowana technika relaksacji, modlitwy czy medytacji.
Otwórz oczy i czytaj dalej. Zobacz, o ile bardziej świadomie i z większą uważnością teraz czytasz ten artykuł. O ile więcej zauważasz siebie w sobie i otaczającej cię rzeczywistości. Twoja percepcja poszerza się, a wraz z nią (stopniowo) pojawia się głębsze zrozumieniu sensu istnienia, doskonałości Boskiego stworzenia i wszystkich zjawisk otaczających Twoją rzeczywistość.
Najważniejsza energia
Gdy tłumaczę osobom z moich grup rozwojowych on-line lub na warsztatach, dlaczego właściwy oddech jest tak istotny, przytaczam kilka przykładów, zadając jednocześnie pytania.
- Ile dni możesz przeżyć bez jedzenia? Zazwyczaj pada odpowiedź: „do kilku tygodni.”
- Ile dni możesz wytrzymać bez wody? Odpowiedź : „kilka do kilkunastu dni”.
- A ile wytrzymasz bez powietrza? Tutaj pojawia się śmiech.
Jeśli nie wiesz, to przeprowadź eksperyment. Zatkaj sobie nos i wstrzymaj oddech.
Ile? 30 sekund? 60? 90? Założę się, że nie dłużej (oczywiście pomijam osoby, które zawodowo uprawiają nurkowanie swobodne i joginów stosujących specjalne praktyki, gdyż są oni w stanie wypracować lepsze wyniki).
Wniosek z tego jest oczywisty: oddech, powietrze i energia, która z niego płynie jest najważniejszą formą energii niezbędną do naszego ziemskiego życia.
Oddech jako pomost do świata wewnętrznego
Oddech jest pomostem. Właściwie zastosowany pomaga twojej świadomości skontaktować się z tą częścią ciebie, która jest Boska. Tak! Masz w sobie Boski pierwiastek i możesz się z nim kontaktować.
Gdy pogłębiasz oddech, przychodzi relaks, odprężasz się. A w relaksie masz większą niż w napięciu i stresie zdolność samoobserwacji i pogłębionej modlitwy czy kreatywnych rozwiązań. Nie wierzysz? Przypomnij sobie ostatnią sytuację gdy goniły cię terminy, płatności, szef wzywał ,,na dywanik” – po prostu prozę życia. Czy w tym stanie myślisz o modlitwie czy relaksie? Nie?
To właśnie błąd! W takim momencie najbardziej posłużyłaby ci chwila relaksu i pogłębiony oddech.
Przypomnij sobie, jak bierzesz wdech, gdy wchodzisz po raz pierwszy na nadmorską plażę po długiej nieobecności. Ten moment, gdy po długiej podróży uświadamiasz sobie, że właśnie rozpoczyna się wymarzony i wyczekiwany urlop. Czy już na myśl o tym twój oddech nie pogłębia się?
Fizjologiczne podstawy oddechu
Na co dzień oddech jest spłycony, poszarpany, jakby niedbały. Spłycony oddech powoduje zbyt małą ilość tlenu w organizmie. Mała ilość tlenu sprawia, że w organizmie pojawia się zakwaszenie. W odczynie kwaśnym ginie każde życie. Dlatego, gdy w organizmie jest zbyt dużo kwasowości, zużywa on energię życiową do przywracania równowagi kwasowo-zasadowej, zamiast pożytkować ją na kreację, radość czy spełnienie.
Powiesz: ale jak to? przecież żyję?
Owszem oddychasz wystarczająco głęboko, by przeżyć, ale nie wystarczająco, aby żyć prawdziwie.
Gdy pogłębiasz oddech, zachodzą w twoim organizmie zmiany na poziomie fizjologicznym, które mają wpływ na samopoczucie i zdrowie. Pogłębiony oddech to więcej tlenu, więc i więcej energii życiowej, a organizm nie musi marnować dodatkowej energii na utrzymywanie homeostazy.
- Co ma wspólnego oddech z emocjami?
- Jak prawidłowo oddychać?