04.02 2019
Mity o kosmetykach naturalnych. Musisz je poznać!
Branża kosmetyczna to wymarzone miejsce dla kobiet. Cieszę się, że mogę ją budować jako prezes i współzałożycielka polskiej marki kosmetyków organicznych.
Tekst: Katarzyna Śnieżko
Zdjęcie: pixabay.com
Bardzo często spotykam się z rozmaitymi poglądami dotyczącymi kosmetyków naturalnych i składników roślinnych. Otrzymuję mnóstwo pytań na ten temat. Cieszy mnie duża popularność produktów naturalnych i pozytywna opinia, jaką obecnie mają. Niestety wśród zwolenników kosmetyki naturalnej krąży wiele mitów. Zawsze staram się odsyłać zainteresowanych do wiarygodnych źródeł, najchętniej naukowych.
Przytoczę tu kilka odpowiedzi na pytania i wątpliwości, o których słyszę najczęściej.
Kosmetyki naturalne nie zawierają żadnych konserwantów
Każdy kosmetyk zawierający wodę musi zawierać środek konserwujący, aby uniknąć zanieczyszczenia mikrobiologicznego w czasie przechowywania i użytkowania. Produkt taki jest narażony na zakażenie pałeczkami e.coli, grzybami i pleśniami, co może mieć drastyczne skutki dla skóry. Istnieje wiele konserwantów. W kosmetykach syntetycznych mogą być to substancje takie jak parabeny czy phenoxyethanol.
W kosmetyce naturalnej dopuszczalny jest benzoesan sodu i sorbinian potasu, a także alkohol eteryczny, np. benzylowy. Istnieją oczywiście kosmetyki bez konserwantów, ale pozbawione są w swoim składzie wody. Naturalnymi konserwantami są np.: oleje, witaminy, sól i cukier. Konserwanty muszą być obecne w każdym zawierającym wodę kosmetyku, aby mógł przejść badania i zostać dopuszczony do obrotu. Różnica polega na tym, jakich konserwantów używa producent.
Składniki roślinne i naturalne olejki eteryczne w kosmetykach nie powodują reakcji alergicznych
Niektórzy twierdzą, że składniki roślinne są w 100 proc. bezpieczne, ponieważ to co naturalne, nie może szkodzić. Pamiętajmy jednak, że istnieją rośliny trujące, a szkodliwe może być nawet nadmierne spożycie wody. Naturalne składniki dopuszczone do obrotu w kosmetyce przez Unię Europejską są odpowiednio przebadane. Jednak obecnie nawet wyciągi ziołowe, takie jak rumianek i nagietek, które do niedawna były uważane za bardzo delikatne i nieuczulające, mogą podrażniać, ze względu na rosnącą liczbę przypadków alergii.
Olejki zapachowe zawierają mnóstwo substancji mogących powodować reakcje alergiczne. Przepisy nakłoniły do zmiany receptury nawet jednego z najbardziej znanych zapachów na świecie. Istnieje na szczęście wiele firm produkujących substancje zapachowe pozbawione alergenów. Lubię też, kiedy sama mieszanka roślin tworzy kompozycję eteryczną, do której nie trzeba niczego dodawać.
Dla dzieci polecałabym rośliny zawierające większe ilości śluzów, np. prawoślaz czy len, a olejki zapachowe wywołujące najmniej negatywnych reakcji to według najnowszych badań olejki cytrusowe: pomarańczowy i grapefruitowy. Naturalne składniki mogą powodować alergie u tych, którzy są na nie uczuleni – nie możemy sobie w tej kwestii pozwolić na pełną beztroskę.
Kolor znacznika na opakowaniu określa zawartość składników naturalnych w kosmetyku
Jest to najbardziej niezrozumiała teoria, z jaką udało mi się spotkać. Znacznik na tubie jest niezbędny przy automatycznym napełnianiu tub podczas produkcji. Służy do orientacji opakowania w maszynie, która zgrzewa tubę po jej napełnieniu. Kolor znacznika najczęściej jest dostosowany do kolorów dominujących w projekcie graficznym i nie ma nic wspólnego z zawartością. Nie jest też wyznacznikiem tego, czy kosmetyk jest organiczny, naturalny, czy całkiem syntetyczny.
Kosmetyki naturalne a natychmiastowa skuteczność
Bardzo często osoby mające pierwszy raz styczność z kosmetykami naturalnymi określają je jako nieskuteczne. Wynika to z oczekiwania szybkiego działania, szczególnie gdy używało się kosmetyków ze składnikami dającymi szybkie odczucia na skórze, np. silikonami, kolagenem, peptydami. Składniki naturalne potrzebują nieco więcej czasu, by pokazać swoją skuteczność, nie jest ona natychmiastowa.
Kosmetyki naturalne a powtarzalność konsystencji, zapachu i koloru
Produkty naturalne nigdy będą w 100 proc. powtarzalne, co nie wpływa na ich właściwości użytkowe i skuteczność. Porównuję to często do wina. Co roku dane wino jest wytwarzane przy użyciu tego samego szczepu winogron i tej samej techniki, ale każdy zbiór daje nieco inne doświadczenia smakowe. Można też zadać pytanie: który odcień bursztynu jest tym najwłaściwszym? Podobnie jest ze składnikami roślinnymi – różnice między partiami nie świadczą o różnicach w jakości. Niepowtarzalność wynika z surowca, identyczność jest w naturze rzadkim zjawiskiem.
[recent_posts category=”all”]