13.07 2020
Hashimoto a odżywianie. To musisz wiedzieć!
Sposób żywienia w każdej chorobie ma ogromne znaczenie w rekonwalescencji i wpływa na proces zdrowienia. Jeśli twoja dieta uboga jest w substancje odżywcze i bardziej obfituje w żywność przetworzoną, będziesz dłużej wracać do zdrowia lub nie powrócisz wcale.
Dieta to podstawowe wsparcie dla organizmu, który w procesie powrotu do zdrowia potrzebuje dobrej jakości białka, zdrowych tłuszczów i konkretnej dawki witamin, minerałów czy przeciwutleniaczy. Każda choroba ma związek z dietą, która w pełni nie zaspokaja potrzeb organizmu, dlatego dochodzi do rozwoju choroby.
Istnieje wiele modeli żywieniowych, z których korzystają pacjenci i dietetycy w chorobie Hashimoto. Począwszy od diety bezglutenowej i bezmlecznej na restrykcyjnych dietach eliminacyjnych kończąc. Każda z nich zawiera mnóstwo wskazań i wytycznych, co można jeść, a czego nie, jak długo należy ją stosować i jakie korzyści nam przyniesie. Jednak ta sama dieta może przynieść zarówno mnóstwo korzyści, jak i strat. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, współistniejących dolegliwości i przyczyn, które ją wywołały.
One szkodzą przy hashimoto
Bez względu na to, jakie zalecenia wprowadzisz do swojej diety, pamiętaj, że istnieje cała gama produktów, które szkodzą. Mowa tutaj o glutenie i lektynach zbożowych, wszelkich produktach nabiałowych oraz tłuszczach trans. Te trzy grupy produktów łączy jedna cecha – ludzki organizm ewolucyjnie nie jest przystosowany do ich metabolizowania. Gluten nie jest trawiony, przez co bardzo mocno wpływa na stan i kondycję jelit. Nabiał zawiera alergizujące białka obcych gatunkowo zwierząt, co wpływa na problemy gastryczne.
Tłuszcze trans z kolei zużywają mnóstwo witamin i antyoksydantów. Jeśli w twojej diecie znajdują się produkty gotowe, smażone lub pieczone przemysłowo, w postaci mięs, słonych przekąsek czy ciast, każde z tych dań zawiera ogromną ilość tych tłuszczów. Marnej jakości oleje roślinne oraz margaryny to podstawowy produkt w procesach produkcji. Oczywiście, nic się dzisiaj z tobą nie stanie, jeśli zdecydujesz się na ciastko czy dwa albo gotowy obiad w słoiku. Perspektywa jednak zmienia się, kiedy pobłażasz sobie zbyt często lub bagatelizujesz problem, bo przecież wszyscy jedzą i żyją, to dlaczego ty miałbyś przestać.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że „ty” nie jesteś „wszyscy”, a twoja sytuacja jest wyjątkowa, bo twój organizm choruje. Jeśli zaczniesz szukać powodów, dla których nie warto wdrażać nowego modelu żywienia w chorobie, nikt ani nic nie będzie w stanie ci pomóc. Bardzo ważne jest, abyś wiedział, po co zmieniasz odżywianie i jaki efekt chcesz uzyskać. By leczenie miało sens, ważna jest twoja motywacja i zrozumienie dla sytuacji, w której się znalazłeś. Twoje ciało choruje i twoim obowiązkiem jest stworzenie mu takich warunków, by wracało do zdrowia. Dieta jest pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia, gdyż włączasz do niej to, czego ciało potrzebuje do regeneracji i wyłączasz to, co je osłabia i przeszkadza w powrocie do zdrowia.
Wiesz najlepiej, co ci szkodzi
Z pewnością twoja wiedza na temat żywienia jest unikatowa, gdyż nikt inny nie ma wglądu w to, co ci szkodzi, a co prowadzi do poprawy stanu fizycznego i umysłowego. Jedz produkty ekologiczne, z certyfikacją gwarantującą czystość towaru pod kątem wszelkich pestycydów, środków owadobójczych i innych toksycznych wynalazków. To bardzo ważne, byś jadł eko, gdyż takie produkty są wolne od zbędnych zanieczyszczeń. W dodatku są one gęstsze odżywczo, co gwarantuje prawie dwukrotną dawkę witamin, minerałów i pozostałych substancji odżywczych, w porównaniu z żywnością uprawianą sztucznie.
Swoje wybory opieraj na sezonowości. Jeśli marzniesz w stopy i dłonie, co w Hashimoto bywa normą, pamiętaj, że produktem dla ciebie najlepszym będzie danie po obróbce termicznej. Wszelkie soki, surowe koktajle, owoce, sałatki, w tym przypadku są bardzo problematyczne, gdyż organizm potrzebuje więcej energii na ich „ogrzanie” i przyswojenie. Wskazane są zupy, kremy, buliony kolagenowe, rosoły i wywary warzywne z dużą ilością ziół.
Dzień zaczynaj od szklanki ciepłej wody z cytryną i zadbaj o nawodnienie w ciągu całego dnia. Także o przeciwutleniacze, których najwięcej znajdziesz w ciemnych owocach oraz świeżych i sezonowych warzywach. Skoncentruj się na kwasach tłuszczowych omega-3, najlepiej w postaci małych i tłustych ryb oraz owoców morza. Korzystaj z dobrych połączeń pokarmów, które maksymalnie odciążają układ trawienia. Białko należy jeść z warzywami oraz tłuszczem, skrobię z warzywami oraz tłuszczami, a kwasy (w szczególności produkty fermentowane, owoce i pomidory) z tłuszczami i cukrami. Posiłki spożywaj co 4 – 5 godzin, dbając w ten sposób o gospodarkę cukrową.
Skoncentruj się na tym, co możesz
Twoje żywienie w chorobie winno być skoncentrowane na tym, co możesz spożywać zamiast na tym, czego nie możesz jeść. W gąszczu wszelkich zakazów i nakazów człowiek łatwo wpada we własną pułapkę ograniczeń. Zawsze wyznacz sobie cel, np. wyrównanie ilości hormonów lub pozbycie się z organizmu wirusów. Wtedy będziesz wiedzieć, jak powinno wyglądać odżywianie, by osiągnąć konkretny cel.
Nie ma jednej diety dobrej dla wszystkich w Hashimoto, tak samo jak nie ma jednego modelu żywienia w chorobie. Powrót do zdrowia podzielony jest na etapy, które kierują się oddzielnymi zasadami żywienia. Mnóstwo nawyków wprowadzasz na stałe, lecz są też takie, które ograniczasz lub eliminujesz czasowo. Warto być przygotowanym na głębsze zmiany, gdyż dieta nigdy się nie kończy. To styl życia. To świadomość tego, co jest dla ciebie dobre, a co złe.
Tekst: Magdalena Dorko-Wojciechowska
Zdjęcie: pixabay.com
[recent_posts category=”all”]