17.05 2018
Olejki eteryczne. Zastanawialiście się, jak na nas wpływają?
Olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych, uważane za kwintesencję siły życiowej roślin. Kwiaty dają olejki, które działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zawierają substancje o działaniu rozgrzewającym, które poprawiają krążenie płynów w ciele. Liście mają właściwości lecznicze i wychładzające, korzenie natomiast, jako części rośliny związane z elementem ziemi, są bardzo cenne, dają silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców działają udrożniająco i pobudzająco.
Tekst: Anetta Konstantowska
Zdjęcie: pixabay.com
Olejki eteryczne są wrażliwe na światło i należy przechowywać je w szczelnie zamykanych buteleczkach w kolorze bursztynowym lub podobnym, i nie wystawiać na działanie wysokich lub niskich temperatur. Buteleczki powinny mieć etykietę z botaniczną nazwą rośliny, z której pozyskano olejek oraz informację o metodzie produkcji. Ze względu na różne metody pozyskiwania ceny olejków eterycznych są bardzo zróżnicowane.
Istnieje zasada, że olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać przed bezpośrednim zaaplikowaniem na skórę. Wyjątkami są olejki z rumianku, lawendy, róży, drewna sandałowego i krwawnika, jednak nawet w ich przypadku powinno stosować się minimalne dawki i zachować ostrożność.
Kiedy wąchamy olejki eteryczne, opary pobudzają niewielkie, podobne do włosów odgałęzienia naszego nerwu węchowego. To jedyny nerw w ciele, który bezpośrednio łączy mózg ze środowiskiem zewnętrznym. Nerw węchowy pobudza najbardziej pierwotną część mózgu, znaną jako układ limbiczny. Ma to znaczenie dla przetwarzania emocji, pragnień, zachcianek i wspomnień oraz reagowania na nie. Właśnie to bezpośrednie połączenie jest powodem, dla którego olejki eteryczne tak natychmiastowo i dogłębnie wpływają na nasze ciało i świadomość.
Energetyka ajurwedyjska Ajurweda to najstarszy na świecie udokumentowany system leczniczy, którego celem jest osiągnięcie zdrowia rozumianego jako stan wewnętrznej równowagi. Ajurweda rozróżnia trzy dynamiczne siły nazywane doszami (wata – W, pitta – P, kapha – K), pierwotnymi siłami życiowymi lub humorami biologicznymi.
Każdy z nas rodzi się ze szczególną równowagą WPK – naszym indywidualnym typem metabolicznym, który określa, jacy jesteśmy, i od którego zależą nasze mocne i słabe strony. Rozpoznanie naszego typu metabolicznego jest bardzo użyteczne, by móc samodzielnie, za pomocą zmian w diecie i stylu życia równoważyć organizm. Olejki eteryczne są tu niezwykle przydatne. Sprawdź, jaką doszą jesteś.
Wypełnij test tutaj. Według ajurwedy wszystkie olejki eteryczne ze względu na swój skład chemiczny mają działanie rozgrzewające albo wychładzające. Olejek eteryczny rumianku pospolitego działa wychładzająco, lawendy – neutralnie, tymianku zaś – rozgrzewająco. Weź kąpiel z olejkami rumianku lub mięty, a kiedy z niej wyjdziesz, poczujesz chłód.
Olejki mieszczące się pośrodku skali, neutralne, nazywane są równoważącymi: jeśli masz zbyt wysoką gorączkę, pomogą ci obniżyć temperaturę, a jeśli jest ci zimno i zrobisz sobie masaż ciała olejem bazowym z dodatkiem lawendy, to się rozgrzejesz. Olejek lawendowy jest przydatny we wszystkich porach roku.
Najlepsze przepisy znajdziesz w „Mojej Harmonii Życia”! (do pobrania tutaj).
Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.
Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.