26.03 2018
Hashimoto. Jakie są objawy choroby i jak zdiagnozować?
Hashimoto. Jakie są objawy choroby i jak zdiagnozować? Sukces każdego wyleczenia choroby lub doprowadzenia jej do remisji tkwi w poprawnej i kompleksowej diagnostyce. Jeśli zmagasz się z jakąkolwiek chorobą, wiedz, że dysfunkcji uległy procesy w całym ciele i każdy narząd cierpi z powodu niedoczynności lub nadczynności jednego organu. Fenomen epidemii schorzeń cywilizacyjnych polega na tym, że nie są one kompleksowo diagnozowane, a co za tym idzie, ani pacjent, ani lekarz nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat skutków dysfunkcji organizmu i ich przyczyn.
Tekst: Magdalena Dorko-Wojciechowska
Zdjęcie: pixabay.com
Długo śpisz. Wieczorem rozkręcasz akumulator, a następnego dnia masz problem z porannym wstawaniem. W dodatku pojawiają się nieuzasadnione wybuchy paniki i drażliwość. Jakby tego było mało, skóra wydaje się zbyt sucha, a włosy tracą połysk i zaczynają nadmiernie wypadać. To może być zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Zanim jednak potwierdzisz diagnozę, warto wykonać kompleksowe badania.
Najważniejszym oznaczeniem jest TSH, hormon przysadki mózgowej (a nie tarczycy!), który stymuluje tarczycę do produkcji kolejnych hormonów – T3 i T4. Większość osób, która zmaga się z Hashimoto wie, że ustalone normy laboratoryjne są mocno przesadzone, gdyż oscylują między 0,35 a 4,94 μIU/ml. Musisz wiedzieć, że u osoby „zdrowej”, cokolwiek to dzisiaj oznacza, wartość TSH powinna znajdować się poniżej 3, a u kobiety, która chce zostać mamą, nawet poniżej 2. Oczywiście ważny jest wiek, gdyż w przypadku dzieci i kobiet po menopauzie normy będą inne.
Oznaczenie samego TSH to za mało, by mówić o dysfunkcji narządu. Coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na FT3 i FT4. Są to formy wolne hormonów T3 i T4 produkowanych przez tarczycę, których poziom badamy w przypadku jakichkolwiek problemów hormonalnych.
Jednak często zdarza się, że lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują ich znaczenie Harmonia ciała 31 i albo je pomijają w skierowaniu do laboratorium, albo je rozdzielają. Nie ma sensu oznaczania samego FT3 albo samego FT4, gdyż najważniejszą rzeczą w układzie dokrewnym jest równowaga między nimi. W trosce o własne zdrowie i czas, reaguj na tego typu działania, delikatnie sugerując lekarzowi własną potrzebę.
Ważną informacją jest fakt, że lekarze pierwszego kontaktu mogą skierować cię na te badania, gdyż reguluje to Porozumienie Zielonogórskie.
To tylko fragment artykułu…
Cały przeczytasz w najnowszej „Mojej Harmonię Życia” (do pobrania tutaj).
Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.
Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.