Żeń-szeń syberyjski, czyli bogactwo z tajgi

Żeń-szeń syberyjski

Przede wszystkim wyjaśnijmy pewne wątpliwości związane z nazewnictwem. Eleuterokok kolczasty (łac. Eleutherococcus senticosus), zwany żeń-szeniem syberyjskim, chociaż należy do tej samej rodziny araliowatych co Panax ginseng, czyli żeń-szeń właściwy, jest zupełnie inną rośliną. Jednak cenne właściwości eleuterokoka, tak bardzo zbliżone w działaniu do żeń-szenia właściwego, sprawiły, że popularnie zaczęto nazywać tę roślinę mianem żeń-szenia, z tym że ze względu na występowanie dodano do „kuzyna” przydomek syberyjski.

 

Tekst: Olga Tylińska
Zdjęcie: pixabay.com

 

To określenie ma też związek z samym poszukiwaniem alternatyw dla niezwykle drogiego surowca, jakim był żeń-szeń właściwy. Eleuterokoka kolczastego „odkryli na nowo” radzieccy naukowcy, szukając wśród innych roślin w grupie araliowatych takich, które wykazywałyby podobne działanie farmakologiczne.

 

Okazało się to być dobrym pomysłem, bo oba surowce zielarskie wykazują bardzo podobne właściwości, pomimo odmiennego składu. Wśród innych popularnych nazw tego, przyznajmy, trudnego do zapamiętania eleuterokoka kolczastego, możemy spotkać się też z określeniami eleuthero, diabelski krzak, wujia czy korzeń tajgi.

 

 

Korzenie, kiełki, owoce, liście?

Podobnie też, jak u żeń-szenia właściwego surowcem zielarskim jest korzeń, u eleuterokoka zawierający eleuterozydy. Do tej grupy związków należą eleuterozydy A, B, B1, B4, C, E, E1, I, K, L i M. Związki te głównie kumulowane są w korzeniach, dodatkowo ich występowanie stwierdzono w liściach i owocach.

 

W Chinach jada się wiosenne kiełki rośliny, liście zaś stosuje się jako farsz do pierogów, a tajwański napój Tiger Yazi zawiera w swoim składzie też Acanthopanax senticosus. Z nasion można uzyskać olej. Najważniejsze jednak wydaje się użycie korzenia eleuthero w zielarstwie.

 


REKLAMA

 


Wujia i korzeń tajgi

W chińskiej medycynie używa się eleuterokoka kolczastego, czyli wujia jako rośliny, która może „rozjaśnić i przedłużyć życie”. Uważano, że wzmacnia, wspomaga regenerację ubytków kostnych, leczy reumatyzm i działa odmładzająco. Korzenie wykorzystywano w prewencji przeziębienia i grypy oraz w infekcjach układu oddechowego.

 

A przede wszystkim, żeń-szeń syberyjski, podobnie jak jego daleki kuzyn ginseng, miał dodawać życiowej energii i zapewniać witalność.

 

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w najnowszym numerze Mojej Harmonii Życia.

Kliknij i sprawdź!

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sahleb – przepis na ten wyjątkowy napój. Sprawdź!

Sahleb – przepis na ten wyjątkowy napój. Sprawdź koniecznie, a nie pożałujesz!   Przepis i zdjęcie: Shirin Kader   Sahleb – przepis: Składniki: 4 szklanki mleka minimum 3,2 %, 3/4 szklanki...

Mudry jako sposób na zdrową tarczycę

Nie mogę wyjść z podziwu, że starożytne nauki medyczne, takie jak Ajurweda czy Tradycyjna Medycyna Chińska TMC nie dysponując specjalistycznymi aparaturami diagnostycznymi i nie znając terminów, takich jak bakterie, wirusy, hormony, bardzo dokładnie...

Naturalne metody na starzenie skóry. Sprawdź je!

Z biegiem lat przybywa zmarszczek. Te, które pojawiają się w kącikach oczu, na czole, wokół ust można nieco zamaskować makijażem. Tego samego nie możemy już zrobić z szyją. Znajduje się na niej niewiele gruczołów...
MASALA CHAI

Masala chai – przepis na aromatyczną herbatę indyjską

Masala chai – przepis na aromatyczną herbatę indyjską.   Przepisy i zdjęcie: Shirin Kader   MASALA CHAI – przepis Składniki: 300 ml tłustszego mleka (minimum 3,2%), 150 ml wody, 3...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x