Weganizm to… spojrzenie w oczy. Dlaczego?

| Kwiecień 26, 2018 | AKTUALNOŚCI, Harmonia ciała | Brak komentarzy

Jako dziecko każdego lata spędzałam część wakacji na wsi. Moi dziadkowie mieli tam mały domek i  wielki ogród. Oboje wychowali się na roli, ale później zostali nauczycielami, przeprowadzili się do  miasta, a na wieś przyjeżdżali tylko latem, by uprawiać najprzeróżniejsze warzywa i owoce. Nie mieli  żadnych zwierząt, gdyż to wiązałoby się z całoroczną pracą w gospodarstwie.

 

Tekst: Izabela Turba
Zdjęcie: pixabay.com

 

Tak więc w dzieciństwie, chcąc czy nie chcąc, nauczyłam się wiele o ogrodnictwie. Wakacje na wsi do tej pory miło  wspominam, bo kojarzą mi się z truskawkami jedzonymi prosto z krzaka, zrywaniem malin i groszku (z którymi raz  przesadziłam i dostałam potwornego rozstroju żołądka) i wyrywaniem zielska.

 

Ale pamiętam też tak zwane zabijanie cielaka u sąsiada. Oczywiście nam dzieciom nie pozwalano w tym uczestniczyć, ale cała wieś wiedziała, że coś takiego  się odbywa. Mnie utkwiła w pamięci żałośnie i bezsilnie mucząca krowa uciekająca z pastwiska i biegnąca w stronę gospodarstwa, gdzie zabijano jej dziecko.

 

Jakieś 20 lat później to ja zostałam matką, a trzy lata później weganką. Tyle lat zajęło mi zrozumienie, ile cierpienia kryje się za kawałkiem mięsa, które przecież ze smakiem tyle lat  spożywałam.

 

Większość z nas woli nie wiedzieć, skąd bierze się szynka, kiełbasa czy boczek. To znaczy niby wiemy  skąd, ale w szczegóły nie chcemy wchodzić, bo nam z tym niewygodnie. Po co mamy sobie psuć smak. W końcu od   zawsze ludzie polowali i jedli zwierzęta. Ale kiedy zaczęli je hodować i wykorzystywać? I do jakiego stopnia? I jaki ma  to wpływ na nas i naszą planetę?

 

Na świecie rocznie zabijanych jest ok. 70 mld zwierząt.

 

Wliczone są w to zwierzęta hodowane na dużych farmach  przemysłowych, jak i małych gospodarstwach rolniczych; ryby łowione w rzekach, morzach i oceanach, a także  zwierzęta zabijane podczas polowań, dla rozrywki i celów naukowych. Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za co  najmniej 51 proc. zanieczyszczenia powietrza.

 

To tylko fragment artykułu…

Cały przeczytasz w najnowszej „Mojej Harmonię Życia” (do pobrania tutaj).

Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.

Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x