Viva rowery! Rozpoczynamy ogólnopolską kampanię

Czy rower może być panaceum na współczesne zagrożenia cywilizacyjne? Korzyści z używania roweru zamiast  samochodu są nie do przecenienia. Rower nie emituje szkodliwych substancji, jest więc niezastąpiony w walce ze  smogiem, nie hałasuje. Nie korkuje ulic i świetnie wpływa na naszą kondycję fizyczną. A jeśli zamiast kosztów  dojazdu do pracy, pracodawca zapłaci nam za używanie w tym celu roweru? Będziemy zdrowsi i bogatsi!

Tekst: Anna Dolska
Zdjęcie: pixabay.com

 

Dbając o środowisko, coraz więcej krajów wprowadza zachęty dla rowerzystów. Dojeżdżający w ten sposób do pracy  są już wynagradzani w Holandii i Belgii. Francuski minister transportu zaproponował, aby osobom dojeżdżającym  rowerem do pracy płacić 25 eurocentów (czyli ponad złotówkę) za każdy kilometr. Z kolei szwedzki koncern IKEA  funduje swoim pracownikom rowery.

 

Brytyjski The Guardian opisał niedużą agencję reklamową w Christchurch w Nowej Zelandii, która oferuje 5  nowozelandzkich dolarów, jeśli pracownik codziennie dojeżdża do pracy rowerem. Warto być w tym działaniu  wytrwałym, bo po pół roku stawka rośnie o drugie tyle i wynosi 10 dolarów. Dodatek wypłacany jest za każdy dzień  pod koniec roku. Przesiadka na rower to także korzyść dla gospodarki. Zgodnie z wyliczeniem Anthony Albanese’a, wicepremiera sąsiedniej Australii, gospodarka zyskuje 21 dolarów na każdej dwudziestominutowej podróży rowerem  do pracy i z powrotem.

 

Ekologiczna premia dotarła także do Polski. Opolska firma outsourcingowa i doradcza Weegree dodaje swoim  pracownikom 25 gr do wypłaty za każdy przejechany kilometr. Dodatek rozliczany jest miesięcznie i doliczany do  pensji. Osoby zatrudnione w Weegree mogą również liczyć na dopłatę do własnego pojazdu jednośladowego.  Wsparcie finansowe w tym zakresie wynosić będzie 50 proc. jego wartości, maksymalnie 500 zł. Z kolei pracownicy Ganymede, krakowskiego dewelopera gier, dojeżdżając rowerem, mogą do pensji dorobić 3 zł dziennie. Rekordziści  są w stanie zarobić dodatkowo nawet 700 zł rocznie.

 

W Poznaniu za jazdę do pracy rowerem dodatkowo wynagradzani są pracownicy agencji turystycznej Logos Travel,  którzy otrzymują  równowartość 5 dolarów nowozelandzkich dziennie. Krakowski EC Engineering podliczał, że  jego pracownicy rocznie potrafili w ciągu roku robić prawie 30 tys. km, zarabiając łącznie blisko 15 tys. zł.

 

 

W sopockiej firmie branży IT Blue Media byli pracownicy, którzy potrafili rocznie wyjeździć 3 tys. zł. W tyle nie  pozostają samorządy. Specjalny dodatek – 70 zł brutto miesięcznie – otrzymywali w drugim półroczu 2018 r.  pracownicy Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy przynajmniej przez 15 dni w miesiącu dojeżdżali do  pracy rowerem. O wprowadzeniu specjalnego dodatku zadecydował marszałek. W związku pozytywnym oddźwiękiem, akcja została przedłużona do końca 2019 r.

 

Podobny dodatek został wprowadzony także w 2015 r. w  Sopocie. Tam na dodatkowe 50 zł brutto miesięcznie liczyć mogą jednak nie tylko rowerzyści, a wszyscy, którzy na co  dzień dojeżdżają do pracy środkami transportu innymi niż samochód (dopuszczalne jest dwukrotne dojechanie autem do urzędu w ciągu jednego miesiąca).

 

Dlaczego warto stawiać na aktywność fizyczną w drodze do pracy? Osoby powyżej 18 roku życia powinny na  aktywność ruchową przeznaczać tygodniowo 150 min, czyli mniej więcej 20 min dziennie – wynika z badań WHO z  2017 r. Dojazd do pracy rowerem jest więc doskonałym rozwiązaniem dla pracownika, a pracodawca, który wspiera  takie działanie buduje odpowiedzialność społeczną i dba o środowisko.

 

Dlatego w Mojej Harmonii Życia będziemy  nie tylko zachęcać do nagradzania pracowników, którzy przesiedli się na rowery, ale też prezentować firmy i  przyznawać im specjalne certyfikaty. Już dziś możecie zgłaszać swoje firmy do naszej akcji. Piszcie na adres:  redakcja@mojaharmoniazycia.pl z dopiskiem: Rower OK.

 

 

Miłorząb japoński – by wspomnienia nie straciły ostrości…

Ginkgo biloba jako roślina jest piękne, dostojne i niezwykle istotne ze względu na właściwości lecznicze. Właściwości terapeutyczne znane i doceniane były w Chinach i Japonii od kilkuset lat, następnie zachwyt nad zastosowaniem...

Adaptogeny – wsparcie organizmu w trudnych czasach

Każdego dnia narażeni jesteśmy na czynniki wywołujące stres w naszym organizmie – biologiczne, emocjonalne, środowiskowe i fizyczne. Czasy w jakich żyjemy dają nam nieograniczone możliwości rozwoju. Jednak korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji dla wielu...

Jak zregenerować skórę po lecie? Podpowiadamy!

Letnie wakacje się skończyły i choć wewnętrznie czujesz się zregenerowana i wypoczęta, niestety wygląd twojej skóry nie odzwierciedla tego stanu. Pierwsza opalenizna zniknęła, a liczne kąpiele słoneczne, chlor, wiatr i suche powietrze...

Orkisz: prozdrowotna siła zaklęta w ich nasionach

Na fali mody na bezglutenową żywność i diety typu paleo, do łask wracają dawno zapomniane zboża, które choć nie były przez dziesięciolecia produkowane na masową skalę, na szczęście przetrwały. Dziś możemy cieszyć...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x