Tantryczny taniec na biegunach – seks, duch i dostatek

Jeśli, jak większość ludzi na tym świecie, urodziłeś się w kulturze religijnej, która przekazuje przekonania, że seks i  pieniądze nie są duchowe, że bycie skromnym i biednym jest wartością duchową, to najprawdopodobniej twoja  relacja z pieniędzmi i seksualnością nie jest najlepsza.

 

Tekst: Freya Wolna
Zdjęcie: pixabay.com

 

Od wieków większość religii karmi nas filozofią, która potępia świat, a tym samym promuje ideę wyzwolenia z  niewoli materii. Zgodnie z takim myśleniem ciało jest centralnym punktem nędzy: przyjemność jest bramą do piekła, a przedmioty ziemskie są ciężarem dla duszy.

 

Seks, pieniądze, duchowość mogą iść w parze?

Kiedy ludzie szukają wskazówek na temat seksu i pieniędzy, zwykle proszę ich, aby poszukali podświadomych blokad, które uniemożliwiają im cieszyć się ciałem i obfitością. To ukryte przekonania, które nieustannie sabotują ich świadome wysiłki. Dodatkowo podczas sesji masażu obserwuję, że blokady te często przybierają fizyczne formy,  uniemożliwiając energii swobodny przepływ przez ciało. Znalezienie tych bloków i ich usunięcie nazywamy  rozbrajaniem. Nasze ciała w milczeniu kryją poczucie winy, wstyd czy nadmierną skromność.

 

Chowamy w sobie przekonania, że nie zasługujemy na obfitość, nie jesteśmy warci miłości i szczęścia. Bycie biednym  nie ma wartości duchowej. Wszechświat jest naturalnie obfity, a brak i niedostatek opierają się na ludzkim lęku, że  nam nie wystarczy. Nasz ekosystem jest tak skonfigurowany, aby zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy. To  tylko my, ludzie, z jakiegoś powodu zagarniamy powszechnie dostępne dobra, twierdząc, że są one nasze, prywatne. W tym artykule chciałabym ci pokazać, że uwolnienie się z codziennego kieratu i życie w obfitości jest możliwe w  każdej chwili, a pomocny w tym może być… seks! A w dodatku wszystko to może zbliżać cię do Boga lub Siły Wyższej, Świętości (jakkolwiek ją nazywasz). Pomocą będzie tu starożytna wiedza zawarta w manuskryptach zwanych  Tantrami i filozofia na nich oparta, czyli Tantra.

 

Ścieżka wolności i wyzwolenia

Tantra uczy, że w tym życiu jesteśmy istotami duchowymi, które zdecydowały się wstąpić w doświadczanie życia za  pośrednictwem ciała. Jak być duchową istotą na ziemi i w ciele? Tantra odpowiada na to pytanie, nie odrzucając ciała ani nie zaprzeczając zmysłom, lecz celebrując je. Celebracja, przyjemność, ekstaza i rozkosz pozwalają nam na  bezpośrednie doświadczanie świętości ciała i życia.

 

Tantra to ścieżka wolności i wyzwolenia z wszelkich ograniczeń wtłoczonych nam przez rodziców, szkołę, religie i  normy społeczne. To pradawna, lecz tętniąca życiem nauka duchowa. Jest wyjątkowa, ponieważ bierze pod uwagę całość ludzkiego istnienia, w przeciwieństwie do innych duchowych tradycji, w których zwykle pragnienie światowych przyjemności i duchowych aspiracji wykluczają się wzajemnie. Na przestrzeni tysięcy lat nauka ta zdążyła wypracować wiele skutecznych narzędzi i technik, które możemy stosować w codziennym życiu. Dawno temu  tantryczni mistrzowie odkryli, że aby odnieść sukces materialny lub duchowy, musimy najpierw obudzić naszą ukrytą moc, bo tylko ci, którzy są silni i obdarzeni wielką wytrzymałością, osiągają ostateczny cel. Kluczem do sukcesu jest  Energia – Shakti – moc duszy.

 

Taniec energii i świadomości

Energia Shakti – to siła kobiecości, uczy nas kochać ziemię, ciało, życie, być w kontakcie i głębokim zaangażowaniu.  Energia ta to nieustający ruch, zmiana. To nasze ciało, nasza seksualność, emocje i myśli. To przyroda, pogoda,  ziemia i kosmos. Shakti to również energia życia, która przepłynie przez nas, jeśli się na nią otworzymy. Energia jest  jednocześnie meta-poziomem, który łączy nas z egzystencją i nadaje sens życiu, a zarazem podstawą, która jest bazą  naszej wolności bycia sobą. W naszych poszukiwaniach, aby poznać samych siebie, aby wzrastać, znajdować i  podróżować swoją ścieżką, możemy odkrywać nasze umysły, emocje, zachowania, kreatywność, seksualność,  zdolność kochania.

 

Chociaż każdy z nas ma w sobie nieskończoną i nieposkromioną Energię Shakti, u większości pozostaje ona w  uśpieniu. Ci, których Shakti jest nierozbudzona, nie mają ani zdolności do odniesienia sukcesu w świecie, ani  zdolności do cieszenia się przyjemnościami życia czy duchowej iluminacji.

 

Do przebudzenia Shakti potrzebna jest determinacja i Świadomość – Shiva

Świadomość lub Shiva to siła męskości. Uczy nas, by mieć cele, patrzeć w przyszłość, widzieć szerszy obraz. Shiva  oznacza uniwersalną męską zasadę, którą można znaleźć zarówno wewnątrz mężczyzny, jak i wewnątrz kobiety.  Nazywa się ją „Wielkim Bogiem” lub „Boską zasadą”, a jego symbolem jest fallus. Shiva ma zrozumienie głębi kosmosu, wnikając do nieskończonego wszechświata, poza wszystkie znane lub nieznane rzeczy lub wydarzenia.

 

Stare teksty tantryczne mówią, że ci, którzy potrafią doświadczyć zasad Shivy, są bohaterami – przedsiębiorczy, wolni  od smutku i ślepych emocji, zdolni, wytrwali, utalentowani, szczęśliwi, o zdecydowanym i zdyscyplinowanym umyśle.

 

Święty seks

Energia bez świadomości jest chaosem, a świadomość bez energii jest pustką i śmiercią. Dlatego w Tantrze mówimy  o nierozłączności tych dwóch biegunów. Gdy połączą się męskie i żeńskie bieguny, dostępujemy nowego wymiaru świadomości: poczucia sacrum. Kiedy czuje się świętość związku seksualnego, można doświadczyć połączenia z samą  siłą życia, źródłem stworzenia. To połączenie podnosi ludzką świadomość poza fizyczną płaszczyznę do znacznie  większego pola mocy i energii. Tam umysł przestaje być ważny, wypełnia się nieznanym uczuciem absolutnego  zrozumienia i akceptacji. Wtedy czujemy się połączeni poprzez swojego partnera z wszystkim, co żyje i kocha.

 

Łączymy się z przepływem energii życia i obfitości. Brzmi zachęcająco? A może to zbyt proste, by mogło być możliwe? Doświadczanie obfitości jako płynnego i płynącego zjawiska energetycznego oznacza konfrontację i rozpuszczanie  zastanych form myślowych, które nas ograniczają. Jak to zrobić? Właśnie tym zajmiemy się w czasie warsztatów na Festiwalu Wibracje 13-16 czerwca 2019 r. w Białobrzegach k. Warszawy.

 

Probiotyk. Sposób na zaburzenia układu pokarmowego

Coraz częściej zwraca się uwagę na rolę, jaką mogłyby odegrać probiotyki wśród sportowców skarżących się na problemy żołądkowo-jelitowe. Jednak dziedzina suplementacji probiotykami wciąż wymaga wielu badań, by  wykorzystać te szczepy...

Krótki kurs świadomego prosperowania

Dziś o finansowym przepływie. Bycie w przepływie oznacza posiadanie niezaburzonego bezpieczeństwa finansowego,  które paradoksalnie nie zależy od ilości posiadanych pieniędzy. Przepływ można odblokować różnymi sposobami. Po  prostu uważnie przeczytaj tekst...

Djerba – śladami ulicznych opowieści

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze pociągały mnie rysunki na murach, tajemne znaki, którymi każde miasto przemawia  do człowieka, odwołuje się do jego wyobraźni, a potem zastyga w niej pod postacią wspomnień....

Majówka z Ziołami już wkrótce w Warszawie!

Już za 10 dni duże zielarskie wydarzenie w Warszawie. Konferencja zielarska – Majówka z Ziołami, 25-26 maja, to jedno z najważniejszych ziołowych spotkań w stolicy.   Majówka z Ziołami to...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x