Olejki eteryczne. Zastanawialiście się, jak na nas wpływają?

| Maj 17, 2018 | AKTUALNOŚCI | Brak komentarzy

Olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych, uważane za  kwintesencję siły życiowej roślin. Kwiaty dają olejki, które  działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zawierają substancje o działaniu rozgrzewającym, które poprawiają  krążenie płynów w ciele. Liście mają właściwości lecznicze i wychładzające, korzenie natomiast, jako części rośliny  związane z elementem ziemi, są bardzo cenne, dają silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców  działają udrożniająco i pobudzająco.

 

Tekst: Anetta Konstantowska
Zdjęcie: pixabay.com

 

Olejki eteryczne są wrażliwe na światło i należy przechowywać je w szczelnie zamykanych buteleczkach w kolorze  bursztynowym lub podobnym, i nie wystawiać na działanie wysokich lub niskich temperatur. Buteleczki powinny  mieć etykietę z botaniczną nazwą rośliny, z której pozyskano olejek oraz informację o metodzie produkcji. Ze  względu na różne metody pozyskiwania ceny olejków eterycznych są bardzo zróżnicowane.

 

Istnieje  zasada, że olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać przed bezpośrednim zaaplikowaniem na skórę. Wyjątkami są olejki z rumianku, lawendy, róży, drewna sandałowego i krwawnika, jednak nawet w ich przypadku powinno stosować  się minimalne dawki i zachować ostrożność.

 

Kiedy wąchamy olejki eteryczne, opary pobudzają niewielkie, podobne do włosów odgałęzienia naszego nerwu  węchowego. To jedyny nerw w ciele, który bezpośrednio łączy mózg ze środowiskiem  zewnętrznym. Nerw węchowy pobudza najbardziej pierwotną część mózgu, znaną jako układ limbiczny. Ma to znaczenie dla przetwarzania emocji,  pragnień, zachcianek i wspomnień oraz reagowania na nie. Właśnie to bezpośrednie połączenie jest powodem, dla  którego olejki eteryczne tak natychmiastowo i dogłębnie wpływają na nasze ciało i świadomość.

 

Energetyka ajurwedyjska Ajurweda to najstarszy na świecie udokumentowany system leczniczy, którego celem jest  osiągnięcie zdrowia rozumianego jako stan wewnętrznej równowagi. Ajurweda rozróżnia trzy dynamiczne siły  nazywane doszami (wata – W, pitta – P, kapha – K), pierwotnymi siłami życiowymi lub humorami biologicznymi.

 

Każdy z nas rodzi się ze szczególną równowagą WPK – naszym indywidualnym typem metabolicznym, który określa,  jacy  jesteśmy, i od którego zależą nasze mocne i słabe strony. Rozpoznanie naszego typu metabolicznego jest bardzo  użyteczne, by móc samodzielnie,  za pomocą zmian w diecie i stylu życia równoważyć organizm. Olejki eteryczne są tu  niezwykle przydatne. Sprawdź, jaką doszą jesteś.

 

Wypełnij test tutaj. Według ajurwedy  wszystkie olejki eteryczne ze względu na swój skład chemiczny mają działanie rozgrzewające albo wychładzające. Olejek eteryczny rumianku pospolitego działa wychładzająco, lawendy – neutralnie, tymianku zaś – rozgrzewająco. Weź kąpiel z olejkami rumianku lub mięty, a kiedy z niej wyjdziesz, poczujesz chłód.

 

Olejki mieszczące się pośrodku  skali, neutralne, nazywane są równoważącymi: jeśli masz zbyt wysoką gorączkę, pomogą ci obniżyć temperaturę, a  jeśli jest ci zimno i zrobisz sobie masaż ciała olejem bazowym z dodatkiem lawendy, to się rozgrzejesz. Olejek  lawendowy jest przydatny we wszystkich porach roku.

 

 

Najlepsze przepisy znajdziesz w „Mojej Harmonii Życia”! (do pobrania tutaj).

Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.

Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.

 

 

 

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x