Mudry jako sposób na zdrową tarczycę

Nie mogę wyjść z podziwu, że starożytne nauki medyczne, takie jak Ajurweda czy Tradycyjna Medycyna Chińska TMC nie dysponując specjalistycznymi aparaturami diagnostycznymi i nie znając terminów, takich jak bakterie, wirusy, hormony, bardzo dokładnie potrafiły opisać stan, który współczesna medycyna określa „zaburzenia pracy tarczycy”.

 

Tekst: Amma
Zdjęcia: Sebastian Przybylski
Zdjęcie główne: pixabay.com

 

Ciekawe jest również to, że choroba ta jest postrzegana przez nie w zupełnie odmienny sposób. Inaczej interpretowane są jej przyczyny i – co za tym idzie – podejście do leczenia jest zupełnie inne.

 

Tarczyca jest umiejscowiona w gardle, jak na skrzyżowaniu dróg. Spotykają się tu meridiany żołądka, pęcherzyka żółciowego, nerek, serca oraz dwa meridiany specjalne Chong Mai i Ren Mai (pisałam dużo o meridianach w innych odcinkach, więc nie będę tłumaczyła ich roli). Dlatego zaburzenia tarczycy mają różnorodne podłoże. Mogą wypływać z zaburzeń trawienia, osłabionej śledziony, nieprawidłowości w obrębie nerek, a poprzez dwa specjalne meridiany z macicą, wątrobą i sercem, czyli z rozrodczością i światem uczuć kobiety.

 

 

Kobiecie, która jest szczęśliwa nie grożą zaburzenia tarczycy wg nauk starożytnej medycyny. Problemy z tarczycą to często efekt nasilonych negatywnych emocji prowadzących do zastoju energii życiowej Qi. Pojawia się on, kiedy działamy pod presją, kiedy kumuluje się w nas frustracja i niezadowolenie. Sygnałem będzie ucisk na wysokości gardła lub uczucie tzw. „kluchy” w gardle, oraz huśtawka emocjonalna. Pierwsza mudra, którą chcę zaproponować aby poruszyć zastój Qi właśnie w obrębie gardła to:

 

MUDRA PIĘKNEGO GŁOSU

MUDRA PIĘKNEGO GŁOSU

Do tej mudry trzeba się przygotować w specjalny sposób. Ten wstęp jest bardzo pomocny dla uwalniania emocji. Daje odczucie uwolnienia zastojów na poziomie gardła. Zawsze wtedy, kiedy zamiast otwarcie coś powiedzieć, blokujemy się, powodujemy zastój energii w tym obszarze. Dłonie kładziemy na policzkach. Należy wykonywać nimi ruch gładzący w dół przez szyję aż do piersi i z powrotem. Powtarzamy to 3 razy. Równocześnie z tymi ruchami, kiedy wydychamy powietrze szepczemy przeciągle po kolei: aaah, eeeh, iiih, oooh, uuuh; teraz możemy przejść do ułożenia mudry.

 

Lewą dłoń zwiń w pięść, ale palec wskazujący zostaw wyprostowany, by wskazywał kierunek ku górze. Następnie obejmij go placami prawej dłoni. Opuszek prawego kciuka połóż na czubku palca wskazującego lewej dłoni. Ręce utrzymuj na wysokości gardła tak długo, jak będzie wygodnie. Można potem zrobić przerwę i ponownie ułożyć dłonie. Oddechy powinny być rytmiczne, głębokie, ale zarazem delikatne i powolne.

 

Ta mudra wzmacnia obszar gardła w wielu aspektach. Wzmacnia struny głosowe (głos), mechanizm połykania, a także samą tarczycę. Działa wzmacniająco, budująco, daje spokój pełen siły. Głos określa nasz nastrój, dlatego pracując nad nim, możemy pozytywnie wpływać na zmianę nastroju. Głos ma też ogromny wpływ na to, jak oddziałujemy na innych. Warto o tym pamiętać przed ważnymi spotkaniami czy rozmowami.

 

MUDRA CZASU

MUDRA CZASU

Połącz ze sobą kciuki obu dłoni tak, aby stykały się opuszkami. Pozostałe palce obu dłoni zwiń w pięść i połącz tak, aby stykały się kostkami. Tę pozycję utrzymuj na wysokości żołądka. Przedramiona powinny tworzyć linię poziomą. Oddychając równomiernie, poczuj oddech w piersiach i brzuchu.

 

Ta mudra reguluje pracę tarczycy, która ma znaczący wpływ na nasze poczucie czasu. Przy nadczynności tarczycy możemy się czuć wewnętrznie niespokojni, zestresowani, zabiegani, ciągle w niedoczasie i z tego powodu nieszczęśliwi. Przy niedoczynności jesteśmy wewnętrznie zahamowani, pozbawieni chęci, bodźców do działania, stłumieni, czas „przecieka nam przez palce”. Czas to rzecz relatywna, zależna od naszego nastroju, samopoczucia, nastawienia. Z drugiej strony jest naszym najcenniejszym dobrem, dlatego powinniśmy zarządzać nim mądrze. Zastanów  się, jak wykorzystujesz swój wolny czas. Czy w ogóle go posiadasz? Kiedy „zupełnie nie masz czasu”, wtedy przyda się ta mudra. Po 5 minutach z mudrą czasu wszystko uzyska inny wymiar.

 

 

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w najnowszym numerze Mojej Harmonii Życia.

Kliknij i sprawdź!

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak uniknąć odwodnienia latem?

Lato to czas, w którym wzrasta temperatura, liczba słonecznych dni i aktywność fizyczna Polaków. W okresie upałów  chętnie opalamy się, uprawiamy sport i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Te wszystkie...

Agresja to coś naturalnego? Dlaczego się tak zachowujemy?

Agresja jest zjawiskiem naturalnym w świecie zwierząt. Oglądając film przyrodniczy czy też przyglądając się zachowaniom dzikich zwierząt na żywo, możemy dostrzec, iż agresja jest tam codziennością. To ona właśnie umożliwia...

Zacznij dzień od słów: dzień dobry, kocham cię!

Jak się dziś czujesz? Takie pytanie zwykle stawia się dopiero wtedy, gdy ktoś ma się kiepsko. Sami też zwracamy baczniejszą uwagę na swoje samopoczucie zazwyczaj wtedy, kiedy coś zaczyna wyraźnie...

Hashimoto a odżywianie. To musisz wiedzieć!

Sposób żywienia w każdej chorobie ma ogromne znaczenie w rekonwalescencji i wpływa na proces zdrowienia. Jeśli  twoja dieta uboga jest w substancje odżywcze i bardziej obfituje w żywność przetworzoną, będziesz...

 

 

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x