Medycyna ajurwedyjska? Poznaj zabiegi holistyczne

Tradycyjna medycyna ajurwedyjska to kompletny system profilaktyczno-leczniczy obejmujący filozofię, ćwiczenia,  dietę, a także zabiegi przywracające równowagę naszemu ciału i duszy. Do najbardziej popularnych zabiegów  ajurwedyjskich zaliczyć możemy masaż Abhyanga czy masaż Shirodhara uwalniający ciało i umysł od stresów.

 

Tekst: Małgorzata Gromek
Zdjęcie: pixabay.com

 

Ta niezwykła, holistyczna medycyna znana od 5 tys. lat proponuje nam również bardzo ciekawe, mniej znane w  Europie i świetnie działające zabiegi:

 

Netra Vasti

To zabieg na zmęczone oczy. To łagodny, głęboko oczyszczający i relaksujący zabieg cieplny, polegający na kąpieli  oczu w roztopionym maśle ghee naturalnym lub ziołowym (przygotowanym z masła i mieszanek ziół ajurwedyjskich). Celem zabiegu jest zlikwidowanie napięcia nagromadzonego w tkankach okolicy oczu, a także wyostrzenie wzroku i  zrównoważenie układu nerwowego. Obecnie jesteśmy narażeni na długotrwałe napięcie oraz przemęczenie oczu, co  może prowadzić do osłabienia widzenia, bólu, opuchlizny, a nawet jaskry czy suchości oczu. W tych przypadkach  lekarze i konsultanci medycyny ajurwedyjskiej zalecają poddanie się zabiegowi Netra Vasti.

 

Ceremonia kąpieli oczu rozpoczyna się przygotowaniem ciasta z mąki z ciecierzycy i wody. W polskich warunkach  równie dobrze może to być inny rodzaj mąki – dowolny. Z tak przygotowanego plastycznego ciasta (o konsystencji  plasteliny) formuje się wałeczek wokół oka, tworząc „studnię”, której dnem jest wnętrze oka. Na zamknięte oczy,  powolnym, wąskim strumieniem wlewane jest roztopione masło ghee. Bardzo ważne jest, aby temperatura masła  była dostosowana do temperatury ciała klienta. Powinno się czuć delikatne ciepło, masło nie może być gorące!

 

Następnie klient otwiera oczy i przez krótką chwilę powoli porusza gałką oczną w prawo i w lewo. Ponownie zamyka  oczy. Osoba wykonująca zabieg kilkakrotnie może wymieniać masło, zbierając kilka łyżeczek i ponownie uzupełniając kilkoma łyżeczkami ciepłego masła, tak aby utrzymać przyjemne ciepło. Klient w trakcie ok. 15-minutowego zabiegu  kilkakrotnie otwiera oczy i porusza powoli gałką oczną w prawo i w lewo. Po skończonej kąpieli okolice oczu  oczyszczane są z masła i ciasta. Do przemycia okolicy oczu i powiek (przy zamkniętych powiekach) można użyć wody  różanej.

 

Bardzo często rytuał kąpieli dla oczu uzupełniony jest o wdychanie dymu z korzenia kurkumy, który oczyszcza zatoki i równoważy siły energii składników kąpieli. Istotna jest jakość produktów wykorzystanych do zabiegu. Składniki powinny pochodzić z ekologicznych, czystych biologicznie upraw, a masło klarowane najkorzystniej przygotować  samodzielnie tuż przed zabiegiem, aby było świeże i czyste.

 

Netra Vasti to niesamowity zabieg dający głębokie uczucie spokoju, relaksu i błogostanu, a przy tym głęboko  działający na gałki oczne. Poprzez relaksacyjne właściwości podgrzanego masła ghee odpręża gałkę oczną, poprawia widzenie, wzmacnia nerw optyczny, a także odżywia układ nerwowy. Zabieg przynosi również efekty wizualne.  Usuwa opuchliznę, zaczerwienienie oczu, zmniejsza cienie pod oczami, wygładza zmarszczki, pogłębia kolor źrenicy,  nadając oczom głębię i zdrowy blask. Ten wspaniały zabieg ma działanie lecznicze, profilaktyczne, a także  pielęgnacyjne.

 

Jednym z zabiegów wchodzących w procedury Panchakarmy, czyli terapii uzdrawiającej i oczyszczającej z toksyn jest  Kati Vasti. Jest on bardzo skuteczny w leczeniu bólu pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym, najbardziej narażonego na dolegliwości wynikające z nadmiaru pracy siedzącej, stresu, braku ruchu, zaleganiu toksyn w  organizmie.

 

Kati Vasti

Polega na utrzymaniu ciepłego, ziołowego, leczniczego oleju na wybranym, bolącym obszarze pleców, kręgosłupa czy  stawów kolanowych przez ok. 30 min. Klient powinien położyć się na łóżku twarzą w dół, a na plecach umieszcza się  wysoki okrąg ciasta przygotowanego z mąki z ciecierzycy i wody. Dokładnie przytwierdzony do pleców, staje się jakby zbiornikiem na ciepły, leczniczy olej. Do tak przygotowanego okręgu powoli wlewa się ok. 200-300 ml leczniczego preparatu.

 

Ważnym zadaniem dla osoby wykonującej zabieg jest stała wymiana leczniczego oleju, tak aby zachował on  temperaturę, która pozwoli na rozgrzanie obolałego obszaru pleców oraz szybszą penetrację składników leczniczych z oleju ziołowego. Temperatura oleju jest utrzymywana przez cały zabieg trwający ok. 30-40 min, stale też zwiększa się  ilość oleju. Po zakończeniu tej części zabiegu, obszar pleców można delikatnie masować. Na zakończenie procedury  wykorzystuje się również gorący kompres i pozostawia go na ok. 10 min dla lepszego wchłonięcia substancji  leczniczych. Zgodnie z zaleceniami medycyny ajurwedyjskiej zabieg Kati Vasti zwykle wykonuje się codziennie, w  ciągu 5 do 7 dni.

 

Do zabiegu wykorzystuje się specjalistyczne ajurwedyjskie ziołowe oleje, które w swoich recepturach zawierają cenne  wciągi z ziół o działaniu przeciwbólowym. Jeden z najbardziej znanych preparatów to Maha narayan tail – ziołowy  produkt opierający się o oryginalną ajurwedyjską recepturę rozluźniającą napięcie mięśniowe i niwelującą problemy stawów. Zawiera m.in. olej sezamowy, kurkumę oraz słynne indyjskie zioła, które od stuleci są wykorzystywane w  naturalnych metodach dbania o ciało i umysł. Dodatek zioła Shatavari zapewnia efekt odmładzający. Polecany jest w  następujących przypadłościach: problemy stawów, pleców (zarówno mięśniowe okolic barkowych, jak i  lędźwiowych), napięcia mięśniowe, zmiany o charakterze reumatycznym, urazy powstałe w wyniku uprawiania sportów lub inne urazy wysiłkowe. Doskonale sprawdza się do stosowania w przypadku sztywności stawów i niskiej  elastyczności układu kostno-mięśniowego. Ma również działanie rozgrzewające oraz wspomaga regenerację mięśni i stawów.

 

Do najbardziej znanych zalet Kati Vasti należą:

  • łagodzenie większości rodzajów bólu krzyża i drętwienia wywołanego uciskiem nerwu kulszowego,
    wzmocnienie i uelastycznienie mięśni pleców,
  • zmniejszenie sztywności kręgosłupa,
  • poprawa krążenia w regionie objętym zabiegiem,
  • łagodzenie objawów wypadnięcia krążka międzykręgowego, lumbago czy rwy kulszowej,
  • wzmocnienie i uelastycznienie stawów i tkanek miękkich.

 

Kati Vasti powinno być wykorzystywane jako profilaktyka i leczenie zapobiegawcze. Pomaga uniknąć problemów  związanych z plecami i utrzymuje kręgosłup w zdrowiu. Ziołowe oleje ajurwedyjskie specjalnie przygotowywane i  odpowiednio podgrzane, głęboko wchłaniają się w skórę, przez co wzmacniają skuteczność zabiegu, a ciepło odczuwalne podczas całej procedury głęboko relaksuje całe ciało.

 

Kolejnym rytuałem wchodzącym w zakres pięciu głównych terapii Panchakarma jest zabieg Nasya. Jest także  skutecznie działającym zabiegiem jako samodzielna terapia. Medycyna ajurwedyjska uważa, że nos jest bramą do  mózgu, umysłu i świadomości. Wskazuje również, że Prana, czyli energia życiowa, dostaje się do naszego ciała  poprzez oddech, dlatego ważne jest, aby nasze nozdrza były pozbawione blokad, prawidłowo nawilżone/natłuszczone i zdrowe.

 

Zabieg Nasya

Wspomaga nawilżanie i oczyszczanie nosa. Jest donosowym podawaniem ziołowych olejków leczniczych w celu  leczenia całego szeregu dolegliwości. Zabieg rozpoczyna się od delikatnego, ciepłego masażu olejem w okolicach głowy, szyi i twarzy. Po masażu lub w jego trakcie aplikuje się kilka kropli ziołowego /sezamowego oleju  bezpośrednio do nosa i delikatnie rozmasowuje. Do zabiegu Nasya stosuje się ziołowe mieszanki olejów  ajurwedysjkich, takich jak np. Anu Tail (Oil). Do jego głównych składników należą: Aegle marmelo (klejowiec  jadalny), Cinnamomum zeylanicum (Cynamonowiec cejloński), Cyperus rotundus (Cibora orzechowa), Desmodium  gangeticum(Salpani), Elettaria cardamomum (Kardamon malabarski), Hemidesmus indicus (Sarsaparilla),  Saccharum officinarum (Trzcina cukowa), album Santalum (Sandałowiec biały), Solanum indicum (Psianka czarna),  Solanum xanthocarpum (Psianka żółtojagodowa).

 

Główne wskazania do zabiegu Nasya to: suchy kanał nosowy, ból gardła, ochrypły głos, sztywność w szyi, ból szczęki,  paraliż twarzy, bóle głowy, migreny i różne problemy z oczami i uszami. Ten prosty zabieg łagodzi stres psychiczny i emocjonalny, niepokój, lęk i negatywne nastawienie.

 

Korzyści z Nasya:

  • udrożnia kanały oddechowe,
  • przynosi ulgę w alergii, zapaleniu zatok, migrenowych bólach głowy i częstych przeziębieniach,
  • poprawia klarowność percepcji, intuicję i stymuluje pamięć. Poprawia krążenie mózgowe.

 

W obecnych czasach dotkniętych tak dużą dawką niezdrowej i szkodliwej dla człowieka chemii powinniśmy docenić  szeroką wiedzę medycyny ajurwedyjskiej i sięgać po jej skuteczne zabiegi do czego, jako konsultant, serdecznie  zachęcam. Postawmy na to, co zdrowe i bliskie naturze!

 

 

Herbata i jej prozdrowotne właściwości

Wraz z rozwojem industrializacji na świecie z roku na rok rozpowszechniają się również choroby cywilizacyjne.  Choroby serca, nowotwory, cukrzyca to tylko nieliczne z długiej listy chorób najczęściej występujących u ludzi. ...

Pandemia bezruchu – jak izolacja wpłynęła na stan naszego ciała i ducha

Trzy miesiące izolacji wynikającej z obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa Covid-19 negatywnie wpłynęło na stan psychiczny naszego społeczeństwa. Zamknięcie, stres i strach spowodowały, że pod koniec kwietnia apteki odnotowały 50...

Karma. Czy da się ją uzdrowić? Przekonaj się!

Karma. Czy da się ją uzdrowić?  Z Kingą Roszczyniałą, nauczycielem duchowym, rozmawia Laura Kozowska.   Jak to się zaczęło? Jak zostałaś nauczycielem duchowym? – Zaczęło się od wewnętrznego poczucia, że...

Co zrobić gdy włosy się starzeją? Podpowiadamy!

Jedną z najtrudniejszych do zaakceptowania dla kobiet zmian jest widoczny proces starzenia się skóry i włosów. Można go jednak spowolnić, a skutki złagodzić.   Tekst: Wioletta Perz Zdjęcie: pixabay.com  ...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x