Mandala Głosu, czyli głos zwierciadłem duszy

Mandala Głosu

Patrycja Zarychta, pomysłodawczyni warsztatów Mandala Głosu opowiada nam o swoim projekcie.

 

W magicznym miejscu – Nasze Plajny, między 19 a 23 sierpnia 2019 r. organizujecie warsztaty, podczas których pracować będziecie z głosem. Jak głos wpływa na umysł i ciało? Jakie znaczenie ma praca nad głosem?

Mandala Głosu: Nasz głos skrywa w sobie wiele informacji o nas samych. Jest takie powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy, jednak w kulturze buddyjskiej mówiono, że głos również. I jest w tym wiele prawdy. Jako wokalistka zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest technika wokalna. Jednak to nie wszystko. Szalenie istotna jest wiedza, że nasz głos kryje się w nas samych, a zatem jest nieodłączną częścią naszego ciała i umysłu.

 

Praca nad rozwibrowywowaniem głosu, otwieraniem go, poszerzaniem jego możliwości, nie polega jedynie na wykonywaniu ćwiczeń na poziomie gardła. W śpiewanie zaangażowane jest całe nasze ciało. Na głos ma wpływ wszystko, co dzieje się w naszym ciele, np., gdy mamy katar – od razu nasza barwa, brzmienie i sposób wydobycia dźwięku się zmienia. To samo dzieje się, kiedy jesteśmy smutni lub szczęśliwi – nasz głos nabiera innej jakości. Subtelności, których nie słyszymy na co dzień w naszym głosie, a które możemy zauważyć, kiedy pochylimy się nad nim i zaczniemy się w niego mocno wsłuchiwać, mogą zaprowadzić nas do magicznej części naszej duszy. Tej, która skrywa nasze traumy, blokady emocjonalne, radości i smutki. One zaś odkładają się w naszym ciele, zaciskając je i powodując problemy w wydobyciu naszego dźwięku. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście do naszego głosu, ponieważ głos zaprowadza nas do tematów, których nie udało nam się przepracować lub które zostały przez nas wyparte, co w konsekwencji – kiedy dotrzemy do ich źródła i się z nimi rozprawimy – otwiera nasz głos i nasze ciało. Wszystkie te czynniki mają na siebie ogromny wpływ.

 

Proces poznawczy poprzez głos jest przepiękną podróżą i zaproszeniem do rozmów z samym sobą.

 

Do kogo skierowane są organizowane przez was warsztaty? Co zyskają osoby, które wezmą w nich udział, czego się nauczą?

Mandala Głosu: Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy pracują z głosem i pragną poszerzyć jego możliwości (wokaliści, aktorzy, nauczyciele, prezenterzy, radiowcy), ale również amatorów i osób, które po raz pierwszy chcą poznać swój głos. Jak wiemy, ludzki głos to instrument obejmujący całe nasze ciało, jak i sferę duchową i psychologiczną, dlatego tylko holistyczne podejście do niego pomoże odkryć w nam ukryte w nim możliwości. Praca nad umysłem, ciałem, ruchem i dźwiękiem wydobywającym się z nas, może pokazać nam, jak wielkie pokłady twórcze w nas drzemią.

 

Jakie zajęcia będą się odbywać w ramach warsztatów?

Mandala Głosu: Warsztaty obejmują 5 dni zajęć z jogą, śpiewem i kamertonami, dzięki czemu dowiesz się, jak joga wpływa na twój głos, czym jest pranayama, jak ważne jest twoje ciało w procesie śpiewania. Podczas porannych zajęć jogi będziemy pracować nad naszym oddechem i dotlenieniem organizmu. Dzień zaczniemy od kontaktu z naszym ciałem.

 

Na zajęciach wokalnych, poza poznawaniem tajników dobrego śpiewania, zgłębimy wiedzę o naszym umyśle i psychice, która jest nieodłącznym spoiwem w przekazie dźwiękowym. Dowiemy się, jak funkcjonuje nasz głos i poznamy jego pierwotny stan. Każdego wieczora będziemy uczestniczyli w koncercie kamertonowym, który pozwoli nam zbliżyć się do naszego ciała i duszy.

 

Czy wcześniej organizowaliście takie warsztaty?

Mandala Głosu: Pierwsze warsztaty Mandala głosu odbyły się we wrześniu 2018 r. w Siódmym Lesie, z dala od miasta, praktycznie bez zasięgu.

 

Cisza i brak dobrej łączności ze światem spowodował, że warsztatowicze mieli szansę skupić się tylko na sobie i doświadczać procesów, które zostały zainicjowane na zajęciach. Poranna joga i pranayama budziła całe ciało do pracy, poruszana była energia w całym ciele, która uwalniała blokady emocjonalne. Proces ten był kontynuowany na zajęciach śpiewu, gdzie poprzez śpiewany dźwięk szukaliśmy źródeł blokad i rozładowywaliśmy je, kierując tam nasz intencjonalny dźwięk. Zwieńczeniem każdego dnia był koncert kamertonowy, podczas którego ponownie pracowaliśmy z dźwiękiem, ale w innej, zewnętrznej formie. Wsłuchiwanie się w subtelne tony kamertonów i ich działanie, powoduje uspokojenie się całego naszego rozedrganego i rozstrojonego ciała.

 

Jakie były wrażenia uczestników?

Mandala Głosu: Uczestnicy często podkreślali fakt, że nie sądzili, jak wiele rzeczy mogą odkryć, nie tylko w swoim głosie, którym się posługują na co dzień lub zawodowo, ale też jak wiele dowiedzieli się o samych sobie. To mocne zanurzanie się w swoje emocje i odczucia, które towarzyszą przy pracy, jaką proponujemy, prowadzą do odkrywania wielu zakamarków umysłu, do których wcześniej albo nie mamy wstępu, albo nie chcemy ich zauważać.

 

Zero waste, czyli wypij zupę i zjedz kubek

Tylko brak wyobraźni ogranicza nas w powtórnym wykorzystaniu odpadków kuchennych, starych gratów, butelek, przeczytanych książek. Udowodniły to poznańskie Targi Zero Waste, na których każdy śmieć zyskał nowe życie w drugim wcieleniu.  ...

Roślina bliższa organizmowi niż produkt chemiczny

Z prof. dr. hab. Gerardem Nowakiem, kierownikiem Katedry i Zakładu Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozmawia Danuta Pawlicka.   Tekst: Danuta Pawlicka Zdjęcie: Piotr Jasiczek...

Psia empatia to fakt! Psy czują emocje swojego właściciela

Psy potrafią wczuć się w emocje swojego właściciela i mają bogate życie wewnętrzne. Okazuje się, że są to nie tylko opinie właścicieli zakochanych w swoich czworonogach, a fakty udowodnione naukowo.   Tekst...

Bylica roczna – mało znane ziele w walce z chorobami

Łąki i lasy wokół nas są cennym źródłem surowców do produkcji skutecznych leków z powodzeniem zwalczających przeróżne choroby. Przyroda jest nieprzebraną skarbnicą roślin o zaskakujących właściwościach leczniczych. Kluczową rolę odgrywają zioła. Wiele z...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x