Hormon DHEA – dzięki niemu zatrzymasz młodość!

Mimo, że hormon DHEA produkowany jest przez nadnercza, nie jest „zwykłym” hormonem. Stanowi formę wyjściową dla najważniejszych hormonów, jak estrogeny, testosteron czy adrenalina. Jego pełna nazwa to dehydroepiandrosteron. Do niedawna mało kto wiedział, jaka jest jego rola. Dzisiaj okazuje się być jedną z substancji, która najefektywniej zapobiega spustoszeniom w organizmie, jakie niesie ze sobą współczesny tryb życia.

 

Tekst: Magdalena Dorko-Wojciechowska
Zdjęcie: pixabay.com

 

Spośród mnóstwa chorób większość nie cieszy się skutecznym zdrowieniem. Z rosnącej liczby badań nad ich przyczynami i epidemiologią wynika, że takie stany organizmu, jak nowotwory, cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość czy poważne upośledzenia układu odpornościowego mają wspólny mianownik – deficyt lub znaczne obniżenie substancji DHEA, która jest wytwarzana przez gruczoł nadnerczy.

  • W jaki sposób zatem dochodzi do jej utraty?
  • Czy jesteśmy w stanie wpływać na jej ilość w organizmie?
  • Komu zalecana jest suplementacja diety?
  • I wreszcie, skąd ją pozyskiwać w naturalny sposób?

 

Hormon DHEA postrzegany jest jako „hormon młodości”, dzięki któremu dłużej zachowujemy zdrowie i witalność. Pomaga organizmowi w zwalczaniu infekcji wewnątrzkomórkowych oraz chroni go przed destrukcyjnymi skutkami działania kortyzolu i stresu. Kiedy popadamy w zdenerwowanie, bariery ochronne organizmu zostają osłabione.

 

Zaliczamy do nich: barierę krew – mózg, barierę płucną i barierę układu pokarmowego.To właśnie stres i brak umiejętności adaptowania się do nowych sytuacji życiowych jest podstawową przyczyną spadku poziomu tego hormonu. DHEA powstrzymuje także atak wolnych rodników i inne procesy zwyrodnieniowe, które przyczyniają się do powstawania poważnych chorób przewlekłych, nie tylko w starszym wieku.

 

Brak DHEA prowadzi do zaburzenia całej gospodarki hormonalnej w organizmie, co wiąże się ze spadkiem innych hormonów. Bardzo dobrym przykładem takiej reakcji jest choroba zapalna tarczycy typu Hashimoto, hypoadrenia i choroby gruczołów nadnerczy, a także wszelkie zapalne choroby jelit. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy dolegliwości wykazują charakter przewlekły i trwają latami. Pogarsza się wtedy kondycja psychiczna i fizyczna organizmu, a rośnie możliwość wystąpienia takich chorób, jak: nowotwory, depresja, cukrzyca, osteoporoza oraz choroby układu krążenia. Dlatego warto włączyć do codziennej diety żywność bogatą w fitohormony i fitoestrogeny, roślinne substytuty ludzkich hormonów płciowych. Granat, ciemne winogrona bogate w kwercetynę, czerwona koniczyna, która wykazuje także właściwości przeciwwirusowe, szczególnie w ukrytych infekcjach wirusem Epstein – Barr, soja, cebula, awokado, oliwa czy czosnek, to niektóre z nich. Możesz także wzbogacić dietę suplementacją.

 

Hormon DHEA – to ważne!

Zaleca się wprowadzenie suplementów DHEA na stałe wszystkim, po 35 roku życia. Do tego wieku wytwarzamy ok. 30 mg DHEA na dzień, a po 60 roku życia mniej niż 5mg. Zanim jednak wprowadzisz suplementację diety, pamiętaj o skutkach ubocznych. Każdy syntetyczny związek chemiczny wpływa na funkcjonowanie organizmu. Przyjmując suplementy, sztucznie podkręcasz jego obroty, przez co może dojść do rozleniwienia organów i układów wewnętrznych.

 

Istnieją publikacje, które niezbyt pochlebnie opiniują DHEA i jego wpływ na zdrowie organizmu człowieka. Zarzuca się mu kancerogenezę czy chorobę niedokrwienną serca. DHEA może wchodzić w interakcje z lekami, np. metforminą, warfaryną, karbamazepiną, a nawet insuliną.

 

W niektórych krajach DHEA uznawany jest za substancję dopingującą. Nie zmienia to faktu, że DHEA, jak każdy suplement wzbogacający dietę, bywa nieoceniony. Poświęcono mu wiele badań naukowych, z których wynika, że u nosicieli wirusa HIV pełnoobjawowe AIDS nie rozwija się, dopóki nie spadnie poziom tego hormonu, a u kobiet z nowotworem piersi zaobserwowano nieprawidłowo niski jego poziom. W minimalnych dawkach potrafi łagodzić amnezję i wspomaga pamięć długoterminową. Może blokować enzym produkujący tkankę tłuszczową (G6PDH) i wywiera korzystny wpływ na metabolizm glukozy.

 

Do ważnych ciekawostek o DHEA z pewnością możemy zaliczyć fakt, że tkanka mózgowa zawiera 6,5 razy więcej DHEA niż inne tkanki. Gdy wzrost i rozwój mózgu zatrzymuje się, poziom DHEA obniża się.Jeśli borykasz się z jakąkolwiek chorobą przewlekłą, zapalną czy postrzeganą jako cywilizacyjna, koniecznie wykonaj oznaczenie DHEA w połączeniu z kortyzolem, najlepiej w profilu dobowym przy wykorzystaniu śliny. Ważne jest, abyś poznał pracę tych dwóch bardzo ważnych dla zdrowia człowieka hormonów, w ciągu całego dnia. Oznaczenie poranne zawsze jest tylko informacją o stanie faktycznym, w chwili pobrania.

 

Hormony pracują non stop. Ich poziom zależy od codziennych sytuacji i reagowania na nie. Od ilości snu, pokarmu, który konsumujesz i aktywności fizycznej. Abyś mógł otrzymać rzetelny obraz tej pracy, oznaczenie DHEA i kortyzolu w profilu dobowym będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x