Dbania o zdrowie trzeba się nauczyć

Z Agnieszką Jaroszewską i Anną Pełczyńską-Kuntze, autorkami projektu Akademia Zdrowia, rozmawia Anna Dolska.

 

Zaczęło się w Poznaniu, a teraz w innych miastach organizowane są spotkania w ramach Akademii Zdrowia. Nasza wiedza na temat tego, jak dbać o zdrowie jest nadal niewystarczająca?

Dziś szczególnie wiedza o tym, jak należy o siebie dbać i jak obsługiwać swój organizm jest niezbędna. Niestety, okazuje się, że świadomość społeczna w tym obszarze pozostaje niewystarczająca. Ludzie błądzą w nadmiarze wiedzy, publikacji i sprzecznych doniesień.

 

Często sięgają po suplementy, ale czasem robią to nieumiejętnie i nie osiągają zamierzonych efektów.

 

Poszukując rozwiązań problemów swoich lub swoich bliskich, chodzą od drzwi do drzwi specjalistów, wydając mnóstwo pieniędzy. A doświadczenia pokoleń i zwykła logika podpowiadają, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Nie jest tajemnicą, że dzięki profilaktyce można uniknąć związanego z chorobami cierpienia, niepełnosprawności, a także przedwczesnej śmierci. Potwierdzają to zgodnie osoby z grona medycyny akademickiej, naturoterapeuci i dietetycy.

 

Co jest kluczem do skutecznej profilaktyki zdrowotnej?

Lekarze podkreślają, że jest nim przede wszystkim wysoka świadomość społeczna dotycząca zdrowia i unikanie czynników sprzyjających zachorowaniu.

 

Ale jak to zrobić, skoro żyjemy w czasach zanieczyszczeń, przetworzonej żywności, narażeni na wszechobecny stres.

 

Stąd też wśród pasjonatów zdrowego stylu życia narodził się pomysł usystematyzowania tej wiedzy, zebrania w pigułkę i przekazania osobom poszukującym konkretnych informacji w możliwie najbardziej zrozumiały sposób. Powstały w ten sposób Akademie Zdrowia. Jest to cykl bezpłatnych spotkań organizowanych przez osoby z różnych dziedzin zajmujących się zawodowo profilaktyką zdrowotną. Profilaktyka to dziedzina, która domaga się rozwoju – zdrowie bowiem jest wskazywane jako najważniejsza wartość w badaniach społecznych.

Czego można się dowiedzieć na spotkaniach Akademii Zdrowia?

Na Akademiach uczymy, jak dbać o swój organizm,  jak stosować dodatkowe produkty w diecie, aby uruchomić procesy samonaprawcze, przekazujemy wiedzę o tym, jak powstają choroby uznane dziś za cywilizacyjne. Uświadamiając to, pomagamy uniknąć ich w przyszłości. Tłumaczymy, jak powstaje cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i choroby autoimmunologiczne. Pomagamy wykrywać tlące się dolegliwości, sugerujemy wtedy dodatkową diagnostykę, badania laboratoryjne czy konsultację specjalistyczną. Cykl spotkań edukacyjnych organizowany jest w wielu miastach w Polsce raz w miesiącu, powstają również grupy Akademii Zdrowia online, które pozwalają na wymianę doświadczeń zarówno terapeutycznych, jak sukcesów zdrowotnych.

 

Anna Pełczyńska-Kuntze i Agnieszka Jaroszewska w towarzystwie doktora Andrzeja Balcerzaka, prelegenta Akademii Zdrowia (fot. Anna Dolska)

 

Jak zatem odpowiednio dbać o zdrowie?

Powinniśmy to robić umiejętnie, łącząc wiedzę z zakresu odpowiedniego żywienia i wspomagając się naturalnymi składnikami, takimi jak zioła czy przyprawy, ewentualnie stosując wspierające produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i badania kliniczne. Żywność na naszych straganach i w sklepach jest obecnie zubożona w kontekście zawartości składników odżywczych, takich jak minerały i witaminy, co związane jest z jej masową produkcją i naciskiem na ilość, nie jakość.

 

Ludzie są niedożywnieni, choć na ulicach obserwujemy wiele osób z nadwagą. Brakuje im jednak podstawowych kładników w komórkach ciała, tkankach i narządach, stąd też coraz częściej chorują.

 

Dotyczy to również dzieci. Długotrwałe niedobory mogą mieć wiele konsekwencji groźnych dla zdrowia. Zwracamy szczególną uwagę na jelita i odbudowę tego odcinka przewodu pokarmowego. Często po jego naprawie znikają istniejące problemy i dolegliwości. Drogą do zdrowia jest robienie w naszym organizmie regularnych porządków. Podobnie jak co jakiś czas sprzątamy gruntownie nasz dom lub garaż, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, tak samo posprzątać powinniśmy w swoim wnętrzu. Coraz więcej osób poinformowanych jest o konieczności oczyszczania organizmu przynajmniej raz w roku. Mnóstwo ludzi sięga po kuracje przeciwpasożytnicze nie wiedząc, że bez odpowiedniego przygotowania organizmu, przywrócenia właściwego Ph, odblokowania głównych filtrów – nerek, wątroby i jelit, oczyszczenia i regeneracji jelit kuracje te są nieefektywne, powodują różne dolegliwości związane z nagłym uwalnianiem toksyn. Dlatego na Akademiach uczymy także mądrego oczyszczania. Za naszymi poradami stoją lata nauki, wiedzy i doświadczeń, którymi możemy i chcemy się dzielić.

 

W jaki sposób można dołączyć do Akademii Zdrowia?

Z radością witamy w naszym gronie osoby, które ufają nam i razem z nami osiągają sukcesy zdrowotne w postaci większej ilości energii, utraty wagi i lepszego samopoczucia. Każda historia pokazuje nam, że to, co robimy ma olbrzymie znaczenie i sens. Jesteśmy też szczęśliwe, gdy nasze grono poszerza się o kolejnego specjalistę, który skłonny jest podzielić się swoją wiedzą i tak, jak, ma misję szerzenia profilaktyki zdrowotnej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu osoby zainteresowane zdrowiem lub współpracą. Nasze spotkania, godziny i lokalizacje można śledzić na stronie www.akademiezdrowia.pl.

 

Woda – czy czeka nas rewolucja naukowa?

„Woda – Źródło Życia. Woda jest jego materią i matrycą, macierzą życia i jego medium. Woda jest najbardziej niezwykłą substancją” – powiedział już na początku XX w. węgierski noblista, prof. Albert Szent-Györgyi....

Tarotowa prognoza na czerwiec. Co nas czeka?

Oto tarotowa prognoza na czerwiec. Co nas czeka? – zdradza Wróżka Melissa.   Czerwiec tego roku będzie sprzyjał uczuciom i tematom związanym z życiem rodzinnym. To także moment dokonywania wyborów, decydowania o sprawach,...

Dbania o zdrowie trzeba się nauczyć

Z Agnieszką Jaroszewską i Anną Pełczyńską-Kuntze, autorkami projektu Akademia Zdrowia, rozmawia Anna Dolska.   Zaczęło się w Poznaniu, a teraz w innych miastach organizowane są spotkania w ramach Akademii Zdrowia. Nasza wiedza na...

Ukryty stres – jak skutecznie go rozpoznać?

Przy współczesnym tempie życia całkowita wolność od stresu wydaje się nieosiągalna. Doświadczają go nawet osoby, które na co dzień nie mają powodów do narzekań. Często zresztą nieświadomie – bo stres nie zawsze...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x