Dbania o zdrowie trzeba się nauczyć

Z Agnieszką Jaroszewską i Anną Pełczyńską-Kuntze, autorkami projektu Akademia Zdrowia, rozmawia Anna Dolska.

 

Zaczęło się w Poznaniu, a teraz w innych miastach organizowane są spotkania w ramach Akademii Zdrowia. Nasza wiedza na temat tego, jak dbać o zdrowie jest nadal niewystarczająca?

Dziś szczególnie wiedza o tym, jak należy o siebie dbać i jak obsługiwać swój organizm jest niezbędna. Niestety, okazuje się, że świadomość społeczna w tym obszarze pozostaje niewystarczająca. Ludzie błądzą w nadmiarze wiedzy, publikacji i sprzecznych doniesień.

 

Często sięgają po suplementy, ale czasem robią to nieumiejętnie i nie osiągają zamierzonych efektów.

 

Poszukując rozwiązań problemów swoich lub swoich bliskich, chodzą od drzwi do drzwi specjalistów, wydając mnóstwo pieniędzy. A doświadczenia pokoleń i zwykła logika podpowiadają, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Nie jest tajemnicą, że dzięki profilaktyce można uniknąć związanego z chorobami cierpienia, niepełnosprawności, a także przedwczesnej śmierci. Potwierdzają to zgodnie osoby z grona medycyny akademickiej, naturoterapeuci i dietetycy.

 

Co jest kluczem do skutecznej profilaktyki zdrowotnej?

Lekarze podkreślają, że jest nim przede wszystkim wysoka świadomość społeczna dotycząca zdrowia i unikanie czynników sprzyjających zachorowaniu.

 

Ale jak to zrobić, skoro żyjemy w czasach zanieczyszczeń, przetworzonej żywności, narażeni na wszechobecny stres.

 

Stąd też wśród pasjonatów zdrowego stylu życia narodził się pomysł usystematyzowania tej wiedzy, zebrania w pigułkę i przekazania osobom poszukującym konkretnych informacji w możliwie najbardziej zrozumiały sposób. Powstały w ten sposób Akademie Zdrowia. Jest to cykl bezpłatnych spotkań organizowanych przez osoby z różnych dziedzin zajmujących się zawodowo profilaktyką zdrowotną. Profilaktyka to dziedzina, która domaga się rozwoju – zdrowie bowiem jest wskazywane jako najważniejsza wartość w badaniach społecznych.

Czego można się dowiedzieć na spotkaniach Akademii Zdrowia?

Na Akademiach uczymy, jak dbać o swój organizm,  jak stosować dodatkowe produkty w diecie, aby uruchomić procesy samonaprawcze, przekazujemy wiedzę o tym, jak powstają choroby uznane dziś za cywilizacyjne. Uświadamiając to, pomagamy uniknąć ich w przyszłości. Tłumaczymy, jak powstaje cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i choroby autoimmunologiczne. Pomagamy wykrywać tlące się dolegliwości, sugerujemy wtedy dodatkową diagnostykę, badania laboratoryjne czy konsultację specjalistyczną. Cykl spotkań edukacyjnych organizowany jest w wielu miastach w Polsce raz w miesiącu, powstają również grupy Akademii Zdrowia online, które pozwalają na wymianę doświadczeń zarówno terapeutycznych, jak sukcesów zdrowotnych.

 

Anna Pełczyńska-Kuntze i Agnieszka Jaroszewska w towarzystwie doktora Andrzeja Balcerzaka, prelegenta Akademii Zdrowia (fot. Anna Dolska)

 

Jak zatem odpowiednio dbać o zdrowie?

Powinniśmy to robić umiejętnie, łącząc wiedzę z zakresu odpowiedniego żywienia i wspomagając się naturalnymi składnikami, takimi jak zioła czy przyprawy, ewentualnie stosując wspierające produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i badania kliniczne. Żywność na naszych straganach i w sklepach jest obecnie zubożona w kontekście zawartości składników odżywczych, takich jak minerały i witaminy, co związane jest z jej masową produkcją i naciskiem na ilość, nie jakość.

 

Ludzie są niedożywnieni, choć na ulicach obserwujemy wiele osób z nadwagą. Brakuje im jednak podstawowych kładników w komórkach ciała, tkankach i narządach, stąd też coraz częściej chorują.

 

Dotyczy to również dzieci. Długotrwałe niedobory mogą mieć wiele konsekwencji groźnych dla zdrowia. Zwracamy szczególną uwagę na jelita i odbudowę tego odcinka przewodu pokarmowego. Często po jego naprawie znikają istniejące problemy i dolegliwości. Drogą do zdrowia jest robienie w naszym organizmie regularnych porządków. Podobnie jak co jakiś czas sprzątamy gruntownie nasz dom lub garaż, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, tak samo posprzątać powinniśmy w swoim wnętrzu. Coraz więcej osób poinformowanych jest o konieczności oczyszczania organizmu przynajmniej raz w roku. Mnóstwo ludzi sięga po kuracje przeciwpasożytnicze nie wiedząc, że bez odpowiedniego przygotowania organizmu, przywrócenia właściwego Ph, odblokowania głównych filtrów – nerek, wątroby i jelit, oczyszczenia i regeneracji jelit kuracje te są nieefektywne, powodują różne dolegliwości związane z nagłym uwalnianiem toksyn. Dlatego na Akademiach uczymy także mądrego oczyszczania. Za naszymi poradami stoją lata nauki, wiedzy i doświadczeń, którymi możemy i chcemy się dzielić.

 

W jaki sposób można dołączyć do Akademii Zdrowia?

Z radością witamy w naszym gronie osoby, które ufają nam i razem z nami osiągają sukcesy zdrowotne w postaci większej ilości energii, utraty wagi i lepszego samopoczucia. Każda historia pokazuje nam, że to, co robimy ma olbrzymie znaczenie i sens. Jesteśmy też szczęśliwe, gdy nasze grono poszerza się o kolejnego specjalistę, który skłonny jest podzielić się swoją wiedzą i tak, jak, ma misję szerzenia profilaktyki zdrowotnej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu osoby zainteresowane zdrowiem lub współpracą. Nasze spotkania, godziny i lokalizacje można śledzić na stronie www.akademiezdrowia.pl.

 

Liofilizacja i fermentacja, czyli jak zatrzymać zdrowie

Soki otrzymywane z warzyw i owoców stanowią cenne źródło składników bioaktywnych, witamin, minerałów oraz błonnika, koniecznych dla zdrowia człowieka. Pod wpływem obróbki termicznej i enzymatycznej występujące w warzywach i owocach składniki bioaktywne (przeciwutleniacze)...

Jak wyglądały asceza i obżarstwo w przeszłości?

Oto i nasz odwieczny dylemat – korzystać z przyjemności stołu, czy może odliczać każdą kalorię i myśleć o jedzeniu w kategoriach grzechu albo diety i zdrowia, a nie przyjemności.   Tekst: Dariusz...

Dzień Rozwodów: Kiedy przypada i jaki ma związek ze świętami?

Od świąt Bożego Narodzenia minęło już trochę czasu. Z tego dystansu można stwierdzić, dla kogo były przepełnione radością i szczęściem w gronie rodzinnym, dla kogo momentem zadumy, powodem do sprzeczek, konfliktów małżeńskich,...

Czy istnieje uniwersalny probiotyk?

Probiotykoterapia to aktualnie bardzo popularny i chętnie poruszany przez specjalistów temat. Probiotyki dotychczas znalazły zastosowanie zarówno w aspekcie profilaktyki, jak i wspomagania leczenia wielu chorób. Na rynku dostępne są preparaty...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x