Daj sobie szansę

| Wrzesień 06, 2017 | Harmonia, Harmonia umysłu | Brak komentarzy

[…]tutaj nic się nie zmieni, jeśli nie zmienisz się sam

[…] jeśli nie dasz sobie szansy, to nie da Ci jej nikt.

 

Bob One

Powyższe słowa towarzyszą mi od czasu ostatniego spotkania. Są to słowa utworu, który pojawił się na warsztatach organizowanych przez mistrzostwozycia.pl.
Podczas pracy nad sobą SŁOWO jest bardzo istotne w procesie zmian. Zwłaszcza właściwie dobrane, w odpowiednim momencie i kontekście oraz z odpowiednim zabarwieniem emocjonalnym.
Tak oto płynnie przechodzimy do pierwszego narzędzia, które niezwykle skutecznie wspiera proces wprowadzania zmian do swojego życia i osiąganie celów.
Afirmacje (NLP)
Człowiek myśli w sposób KONKRETNO-OBRAZOWY (co znaczy, że za każdym komunikatem słownym idzie obraz, a za obrazem zabarwienie emocjonalne (jeśli nie czytałeś poprzednich części cyklu, to konieczne nadrób zaległości – archiwalne numery można kupić, pisząc na prenumerata@mojaharmoniazycia.pl – przyp. red.).
Afirmacja to pozytywne sformułowanie, które ma zastąpić stare, niewspierające proces zmian przekonanie o negatywnym dla nas zabarwieniu i ładunku emocjonalnym. W myśl zasady, że kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą. Służą one przeprogramowaniu umysłu. Jak już wspomniałem, aby zmiany mogły zaistnieć, niezbędna jest zmiana postrzegania rzeczywistości – punktu widzenia.

Niezmiernie istotne jest poprawne tworzenie afirmacji. Odpowiedni dobór słów będzie wywoływał odpowiednie stany emocjonalne. Pomocna w ich tworzeniu może być wiedza zawarta w neurolingwistycznym programowaniu (NLP).
Ze względu na obszerność materiału nie sposób go omówić w jednym artykule prasowym. Szczegółowo ten temat przedstawiam w Poradniku Mistrzowskiego Życia. Podzielę się z wami fragmentami na łamach Mojej Harmonii Życia.

Racjonalizacja pozytywnych treści

Myślenie logiczne to ciągle niedocenione narzędzie rozwoju.
Opiera się ono na łagodnej perswazji treści.

 Z natury jesteśmy istotami interesownymi. Co oznacza, że nasze wybory będą determinowane korzyścią (fizyczną lub emocjonalną). W dużym uproszczeniu technika ta polega na  wewnętrznym  monologu, którego głównym celem jest przekonanie samego siebie, DLACZEGO warto dokonać określonej zmiany i jakie KORZYŚCI Z TEGO DLA MNIE PŁYNĄ.
Często łatwiej nam uwierzyć w to, co inni mówią o nas, niż to, co sami o sobie myślimy czy mówimy. Nic tak nie wspomaga procesu zmiany, jak wspierająca opinia o nas z ust innych.
Szczególnie ta utwierdzająca nas w działaniach, które podejmujemy.
Ponieważ żyjemy w społecznościach i w różnych okresach życia, tworzymy różne zależności wewnątrz tych społeczności, dlatego zdecydowana większość z nas liczy się z opiniami na własny temat. Zwłaszcza od osób, na których nam zależy. Wykorzystaj to narzędzie do pozytywnego tworzenia własnego życia. Bądź jednak ostrożny, gdyż kij ten ma dwa końce.

Kotwiczenie emocji w ciele

Każda emocja i stan może cię wspierać lub podcinać ci skrzydła. Temat jest bardzo rozległy. Najprościej jednak pamiętać, że ważna jest twoja postawa, sylwetka, ułożenie głowy względem ciała, ramion względem tułowia etc.  Za każdym razem, gdy osiągasz mały sukces, wykonuj własne gesty zwycięstwa, radości i spełnienia. Im częściej, tym lepiej. Wszystko, co zakotwiczysz, przyda ci się w momentach zwątpienia i trudnych chwilach. To właśnie wtedy tak naprawdę będziesz potrzebować szybkiej zmiany swojego nastawienia. A sylwetka i to, co „pamięta twoje ciało” będzie tu „guzikiem wyzwalającym” pożądany stan.
Nie wierzysz, że to działa? Spróbuj (będąc w pełni radosnym) zwiesić nos na kwintę i zrobić smutną minę. To praktycznie niemożliwe. Zapewniam cię, że w drugą stronę działanie jest podobne.
Praca z ciałem (Ruch spontaniczny)

Gdy pozwalasz, aby to twoje ciało ruszało tobą, zamiast ty twoim ciałem, odkrywasz ,,magię”. Twoje ciało ma swoją mądrość. Z łatwością wie, co robić, aby uwalniać stare traumy i niesprzyjające wzorce ruchowe oraz mentalne. Doskonale wie, jak się poruszać, aby w twoim życiu działo się coraz lepiej. W dużym stopniu narzędzia pracy polegają między innymi na kotwiczeniu pozytywnych stanów emocjonalnych za pomocą ruchu.

Twórcza wizualizacja

Wspomniałem wcześniej, że myślenie człowieka jest konkretno-obrazowe. Prościej mówiąc, myślimy obrazami. I właśnie tę wiedzę wykorzystujemy do twórczych wizualizacji.
Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, możesz stworzyć w swoim życiu (o ile jeszcze uwierzysz, że to jest możliwe).
Zatem proces twórczej wizualizacji ma wspierać budowanie pozytywnej wizji życia (abyś wiedział, do czego zmierzasz) oraz budowania pozytywnej wizji siebie, abyś wierzył, wręcz wiedział, że to jest dla ciebie realne i osiągalne.
Wykorzystaj zatem dobre słowo, aby stworzyć dobre obrazy i aby nauczyć się podążać za dobrymi emocjami i uczuciami, które się pojawiają.

 

Medytacja uważności

Niezmiernie ważna. Rzekłbym nawet kluczowa. Samo tworzenie obrazów nijak się ma do zmiany, jeśli po drodze nie wyłapiemy w sobie przekonań i zachowań, które nas sabotują.
Gdy nie masz uważności, to tak, jakbyś szedł do celu z zawiązanymi oczami. Gdzieś dojdziesz na pewno, ale czy to będzie cel, który sobie założyłeś?
Jest wiele szkół uczenia uważności. Wybierz taką, która do ciebie pasuje. Możesz np. siedzieć w ciszy i obserwować swoje myśli, możesz zapisać się na tai chi, a możesz robić to podczas codziennych czynności domowych. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak.
Techniki wybaczania/odpuszczania
Pisząc o wybaczaniu i odpuszczaniu, niepostrzeżenie wchodzimy na grunt terapii. Traumatyczne wydarzenia potrafią bardzo skutecznie zatrzymać cię w miejscu i zablokować twój rozwój. A brak zrozumienia wydarzeń sprawia, że cierpisz jeszcze bardziej.
Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, że każdy ma coś do wybaczania.
Nawet zdanie ,,Odejdź ośle, nic nie potrafisz zrobić poprawnie” – zwłaszcza powtarzane przez rodzica w dzieciństwie wielokrotnie, będzie traumatyzować i zaniżać poczucie własnej wartości. A przecież to taka niewinna reprymenda.
Celowo pominę całkowicie techniki związane z wybaczaniem, gdyż z mojego punktu widzenia warto przeprowadzać je pod okiem doświadczonych terapeutów, psychologów bądź trenerów rozwoju. Gdy nie wybaczysz, grzęźniesz w energii.

 

Skuteczna modlitwa


Rozpocząłem artykuł od słów
[…]tutaj nic się nie zmieni, jeśli nie zmienisz się sam
[…] jeśli nie dasz sobie szansy, to nie da Ci jej nikt.

 

A jeśli nie dajesz sobie takiej szansy? Jeśli nie ma w tobie wewnętrznego ruchu do zmiany? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być setki. Najpopularniejsze to poczucie niegodności (niezasługiwania) i poczucie winy.
W przypadkach, gdy chcesz zmiany, ale brakuje ci z jakiegoś powodu wewnętrznego ruchu, przyzwolenia, użyj modlitwy. Zapewne w coś wierzysz, nawet jeśli nie wierzysz, to wierzysz w to, że nie wierzysz. Módl się wówczas o gotowość do zmiany, o twoją otwartość, przyzwolenie, o wsparcie Boga i świata. Módl się o wspierające okoliczności, ludzi, wydarzenia. Już sama taka intencja (chęci zmiany) podtrzymywana w umyśle przez dłuższy czas, będzie początkiem tej zmiany.

Często uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów Jestem PRO (Poranki Rozwojowe – 21 dni online), jak również uczestnicy warsztatów z cyklu ,,Mistrzostwo Życia” pytają mnie, jak dobierać słowa? Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każdy z was jest inny.
Ważne jest, aby modlitwę wykonać w sposób właściwy. Czyli umiejętnie dobrać słowa. Umiejętnie, to znaczy w taki sposób, żeby mówić słowami, które będą wywoływały w tobie pozytywne stany uczuciowe i emocjonalne, aby ukierunkowały cię na cel – zmianę, oraz takie, które będą dla ciebie pozytywne i budujące poczucie własnej wartości (jest to bardzo duży skrót, gdyż skutecznej modlitwie jak i każdej innej technice można by poświęcić osobny artykuł).

 

Ramka:

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak budować własną modlitwę czy medytację, skontaktuj się z redakcją i dowiedz się, w jaki sposób za darmo możesz wziąć udział w moim projekcie online. Śledź też kolejne numery Mojej Harmonii Życia. Wkrótce znajdziesz tu więcej ciekawych artykułów oraz fragmenty mojego „Poradnika Mistrzowskiego Życia”.

Adam Kin – terapeuta pracy z ciałem, trener rozwoju osobistego, coach, mentor.

 Elektroniczna wersja magazynu do pobrania tutaj

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x