Co jeść po treningu? Podpowiadamy!

Co jeść po treningu? Na każdym etapie i zaawansowaniu treningów bardzo ważnym elementem jest regeneracja. Co jeść po treningu, aby uzupełnić niedobór glikogenu w mięśniach i dodatkowo zapewnić sobie lepsze efekty ćwiczeń?

 

Tekst: Tekst: Anna Krzpiet, WP abcZdrowie
Zdjęcie: pixabay.com

 

Regeneracja

Bardzo ważne jest, by po treningu zapewnić organizmowi uzupełnienie składników mineralnych. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu w tym czasie rozpoczyna się proces regeneracyjny. Warto również wspomnieć, że posiłek przed treningiem jest równie ważny jak ten po zakończonych ćwiczeniach.

 

W trakcie ćwiczeń organizm zużywa o wiele większe ilości witaminy B1 i B2, które utleniają węglowodany, a także  składniki antyoksydacyjne, takie jak witaminy A, B, C i beta-karoten.

 

W momencie intensywnego pocenia się organizm traci również składniki mineralne, jak: sód, wapń i magnez.

 

Uzupełnienie minerałów

Co jeść, aby zapewnić sobie odpowiednie uzupełnienie minerałów? Po treningu lub jakiejkolwiek innej wzmożonej  aktywności fizycznej w organizmie zachodzi zmiana nazywana „otwarciem okna anabolicznego”. To oznacza, że  organizm daje sygnał, że właśnie teraz potrzebuje potreningowego posiłku, którego głównym celem jest uzupełnienie  wszelkich mikro- i makroskładników utraconych w czasie ćwiczeń, np. z potem.

 

Oznacza to także, że w tym czasie przyspiesza metabolizm, który spala energię dostarczaną z pożywieniem. Już po  upływie 15 minut od ukończenia treningu powinno się spożyć pierwszy posiłek uzupełniający, bez względu na porę  wykonywanych ćwiczeń. Drugi posiłek powinien być zjedzony po upływie 60-90 minut od ukończenia treningu.

 

Dzięki tym posiłkom organizm w pełni wykorzystuje okres anaboliczny, który może utrzymywać się do 2 godzin po  zakończeniu ćwiczeń. Jeśli nie dostarczy się wówczas odpowiednich składników, następuje tzw. pogłębienie  katabolizmu (rozpad).

 

To tylko fragment artykułu…

 

Cały przeczytasz w najnowszej „Mojej Harmonię Życia” (do pobrania tutaj).

Znajdziesz nas również w Salonach Empik, punktach Ruch, Inmedio, Relay.

Możesz też zamówić prenumeratę. Sprawdź tutaj.

 

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x