Aromaterapeutyczne kremy – klucz do ich stosowania

We współczesnej kulturze widoczna jest moda na to, co naturalne, ekologiczne i pozbawione szkodliwej chemii. Nie dotyczy ona – jak było to kilka lat temu – nastolatków i hippisów, chcących żyć poza współczesnym społeczeństwem. Obecnie coraz więcej towarów luksusowych jest „eko”. Mają być one nie tylko naturalne, ale przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i zdrowe.

 

Tekst: Adam Sieroń
Zdjęcie: pixabay.com

 

Istnieje na to wiele dowodów. Miłośnicy gór chętnie  korzystają z bielizny z wełny merynosów. Na stołach goszczą pasty z awokado, tropikalne owoce i drogie ryby. Ten trend jest niezwykle widoczny w kosmetyce – na przykład w kontekście aromaterapeutycznych kremów. Warto więc zadać sobie pytanie: czym się one charakteryzują i z jakich powodów warto po nie sięgać?

 

Bezcenne olejki

Aromaterapia opiera się na zastosowaniu naturalnych olejków eteryczynych, które mają moc wnikania do organizmu poprzez drogi oddechowe i przez skórę. Olejki eteryczne są to lotne substancje zapachowe – niezwykle złożone, posiadające od kilkudziesięciu do kilkuset składników. To je odróżnia od chemicznych komponentów znajdujących się w tradycyjnych kosmetykach. Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin, m.in. z kwiatów, liści i łodyg, ale też z kory, gałęzi, nasion i korzeni. Występują one w formie małych, pachnących kropelek, które umieszczone są w specjalnych torebkach. Uwalniają się z roślin tylko i wyłącznie w określonych porach roku i momentach dnia.

 

Przykładowo, by uzyskać 1 kg olejku jaśminowego – nazywanego królem olejków – zebrać należy od 8 do nawet 10 milionów kwiatów! Co więcej, mogą być one zbierane wyłącznie tuż przed świtem, przez jedyne dwa miesiące w roku. Dlatego też, by aromaterapia mogła rzeczywiście spełniać swoje prozdrowotne funkcje oraz dostarczać przyjemnych doznań zmysłowych, ważne jest użycie najwyższej klasy naturalnych olejków eterycznych. Tylko w nich kondensowana jest prawdziwa esencja roślin.

 

Głębia aromatu

Współczesna nauka nie zgłębiła jeszcze roli, jaką olejki eteryczne pełnią w naturze. Ich działanie porównuje się do funkcjonowania hormonów w ludzkim organizmie. Warto podkreślić, że wysokiej jakości olejki rzeczywiście mają moc regulowania naszego układu hormonalnego.

 

Prawdziwe, naturalne olejki eteryczne zawierają ogromną ilość substancji aktywnych o dobroczynnym wpływie na ciało i emocje. Jednocześnie posiadają unikalną zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. W ten sposób umożliwiają wchłonięcie witamin i minerałów, znajdujących się w składach aromaterapeutycznych kremów.

 

Posiadają one jeszcze jedną, wyjątkową cechę: pięknie pachną. Nie ma w przyrodzie substancji, które pachniałyby intensywniej i bardziej urzekająco. Głębia aromatów, które zawierają w sobie olejki eteryczne, jest nieporównywalna z niczym innym. To dzięki temu są one w stanie tak pozytywnie wpływać poprzez zmysły na naszą psychikę.

 

Dawne receptury i współczesne laboratoria

Początki aromaterapii sięgają czasów starożytnych. Z jej dobrodziejstw korzystały hinduskie tancerki i chińskie cesarzowe. Szczególnie ceniona była na Bliskim Wschodzie. Olejkami eterycznymi namaszczani byli izraelscy władcy. Z dobrodziejstw aromaterapii korzystały egipskie królowe, w tym symbol kobiecego piękna – Kleopatra. Cierpiała na bezsenność. Dlatego też napełniała swoje poduszki płatkami róż, co zapewniało jej zdrowy sen, i być może piękne marzenia senne. Co ciekawe – współczesne badania potwierdzają, że działanie olejku różanego zwiększa koncentrację, co wpłynąć może na dłuższe i bardziej wyraziste sny.

 

Jest to jeden z powodów, dla którego po wielu wiekach aromaterapia znów staje się częścią naszej kultury. Twórcy kosmetyków aromaterapeutycznych sięgając po dawne receptury, laboratoryjnie weryfikują ich działanie pod kątem wiedzy medycznej i współczesnych standardów higienicznych. Dzięki temu to, co najlepsze w kulturach starożytności oraz dorobek współczesnej cywilizacji łączą się w całość.

 

Intymna chwila

Aromaterapeutyczne kremy wysokiej klasy działają holistycznie – łączą ze sobą uzdrawiający wpływ na ciało z pozytywnym, zmysłowym wpływem na emocje. Jest to zasługa ich składów, bogatych w wiele cennych witamin i minerałów, ale także przyjemnej w dotyku konsystencji oraz wyjątkowego, urzekającego zapachu.

 

Na co warto zwrócić uwagę? By moment nakładania kremu stał się chwilą relaksującego masażu i skierowania uwagi do wnętrza. W ten sposób można w pełni świadomie skorzystać z terapeutycznego działania kosmetyku. Dobrze więc zadbać o intymny klimat podczas pielęgnacji, wyostrzyć zmysły i… poczuć się przez chwilę jak egipska Kleopatra.

 

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x