Ajurweda, czyli wiedza o życiu. Mudry

Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Serce to najważniejszy element całego układu, jakim jest nasz organizm. W związku z tym Element Ognia, do którego należy Serce to aż cztery układy wspierające się nawzajem (nie tak jak zwykle dwa). Wymienię je wszystkie: Serce, Osierdzie, Jelito Cienkie, Potrójny Ogrzewacz.

 

Tekst: Amma
Zdjęcie: pixabay.com

 

Odpowiedzialność w tym zespole spoczywa na Sercu – to Najwyższy władca, jak opisują go lekarze medycyny chińskiej. Natomiast pozostała trójka to elementy ochrony Serca.

 

Wszystkie te zależności i funkcje opisywałam w moim poprzednim cyklu „Zegar narządów”, więc nie będę się na tym skupiać. Pokażę natomiast, jak możemy wesprzeć nasze Serce, stosując na co dzień wiedzę starożytnych, którzy wiedzieli, co to energia, która w nas płynie i odkryli, jak nią kierować dla naszego dobrostanu.

 

MUDRA SILNEGO SERCA

MUDRA SILNEGO SERCA

Przygotowaniem do stosowania tej mudry może być rozłożenie szeroko ramion, tak jakbyśmy chcieli objąć pień najgrubszego dębu. Utrzymaj je w tym geście kilka sekund, oddychając przy tym swobodnie. W ten sposób uruchomi się przepływ energii w całym meridianie serca. Przebiega on po wewnętrznej stronie obu ramion.

 

Teraz skrzyżuj nadgarstki, małe palce obu dłoni zahacz o siebie. Kciuk i palec środkowy przy obu dłoniach zetknij opuszkami. Palce wskazujące obu dłoni wyprostowane wskazują na zewnątrz. Dłonie utrzymuj na wysokości klatki piersiowej. Przy wdechu rozsuń nadgarstki, nie rozłączając palców, poczujesz przyjemne naprężenie w klatce piersiowej. Przy wydechu wróć do pozycji, czując rozluźnienie mięśni. Powtórz tak 36 razy. Po tym utrzymuj je jeszcze przez chwilę w pozycji rozluźnionej. Oddechy powinny być przy tym głębokie i rytmiczne, a przerwy między nimi trochę wydłużone.

 

Dla mnie ruch dłoni w tej mudrze to wizualizacja nigdy nieustającej pracy Serca. Nasze ręce się zmęczą.

 

Serce musi nieustannie dla nas pracować. Poświęć mu trochę uwagi. Ta mudra wzmacnia Serce.

 

MUDRA WEWNĘTRZNEJ HARMONII

MUDRA WEWNĘTRZNEJ HARMONII

Tajemnicę życia poznamy, kiedy uzmysłowimy sobie, że nie możemy istnieć w ciągłej harmonii. Taki stan jest niemożliwy do osiągnięcia. Dążenie do tego, aby bezustannie żyć w harmonii jest gonieniem za iluzją. Im wcześniej to sobie uzmysłowimy, tym lepiej. Polaryzacja jest naszym stanem permanentnym. Utrzymywanie harmonii za wszelką cenę będzie nas niszczyć emocjonalnie. Naturalnym natomiast jest ciągłe odnajdowanie swojego środka i umiejętne balansowanie między dwoma skrajnościami. To właśnie będzie nas rozwijać i wznosić za każdym razem na wyższy poziom rozumienia siebie i życia.

 

Zapleć dłonie, krzyżując ze sobą palce. Następnie wyprostuj palce środkowe i kciuki tak, żeby się dotykały na całej długości. Teraz połóż tylko opuszki palców wskazujących na wierzchu palców środkowych, oba palce wskazujące będą wówczas w lekkim zgięciu.

 

Ta mudra działa korzystnie na obszar serca i głowy. Kiedy zależy nam na powrocie do stanu harmonii na poziomie mentalnym, mudrę utrzymujemy na wysokości głowy. Jeżeli zakłócenie jest na poziomie emocji, wówczas na wysokości serca.

 

Energetyzujemy tutaj palec środkowy, jest on odpowiedzialny za opanowanie, porządek, umiar, daje siłę działania. Nie jest przypadkiem, że na palcu środkowym obu dłoni kończy swój bieg meridian Osierdzia, jednego ze strażników i obrońców Serca.

 

MUDRA PŁOMIENI

MUDRA PŁOMIENI

Zadaniem Serca jest pompowanie krwi. Stymulowanie, pobudzanie krążenia będzie wsparciem dla jego pracy. Taka jest rola tej mudry.

 

Połącz ze sobą dłonie, ale nie jak do modlitwy tylko grzbietami, nie stykaj palców, niech swobodnie odstają. Trzymaj je w tej pozycji na mostku.

 

Kiedy krew krąży po naszym ciele swobodnie, bez zakłóceń, nasze spojrzenie jest jasne, ruchy są harmonijne, postawa ciała pokazuje nasze pozytywne nastawienie do życia. Taka osoba w sposób naturalny przyciąga do siebie innych, bo ma w sobie „coś”. Taka osoba zawsze wyróżni się z tłumu.

 

To „coś” co przyciąga to iskra życia, które płynie w niezakłócony sposób i daje dobre samopoczucie, przyjazny wyraz twarzy, obecność, tolerancję i uwagę poświęconą szczerze drugiemu człowiekowi.

 

MUDRA BUMERANGU

MUDRA BUMERANGU

Krążenie to podtrzymywanie życia. Życie jest w ciągłym ruchu powodowanym wymianą energii. Co dasz, to wróci – to buduje jakość naszego życia, w którym wszystko powraca jak bumerang.

 

Połącz grzbiety samych palców, tak żeby wnętrze prawej dłoni było skierowane w dół, a lewej w górę. Następnie połóż palec wskazujący prawej dłoni w taki sposób, aby przykrył od góry mały palec lewej ręki i jego opuszek leżał we wnętrzu lewej dłoni.

 

To samo zrób z małym palcem prawej dłoni. Tak złączone dłonie połóż na kolanach. Skup się na oddechu, spokojnym i harmonijnym z wydłużoną przerwą. Przy pierwszych 12 oddechach każdy następny pogłębiaj. Potem przejdź do oddechów bez pogłębień.

 

Ta mudra będzie stymulować krążenie i równocześnie wpłynie na regulację ciśnienia.

 

MUDRA GOTOWOŚCI

MUDRA GOTOWOŚCI

Ustalanie celów i zapał do ich realizacji to główne zadanie tej mudry.

 

Skrzyżuj ze sobą palce dłoni. Teraz wyprostuj palce środkowe obu dłoni tak, żeby zetknęły się opuszkami. Pozostałe palce pozostają nadal skrzyżowane. Ręce utrzymuj na wysokości żołądka, oddychaj przy tym rytmicznie, zatrzymując za każdym razem oddech na kilka sekund na wdechu i wydechu.

 

Pozytywny wpływ tej mudry rozprzestrzenia się na wszystkie organy, ponieważ aktywizuje ona krążenie i pracę Serca. Jej działanie obejmuje też sferę emocjonalną i mentalną, wprowadzając harmonię na tym poziomie. Serce w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej to siedziba Shen, czyli ducha. Kiedy panuje tam harmonia, to jest nam lekko na duszy – z łatwością i lekkością osiągamy zamierzone cele.

 

Serce od zawsze postrzegane było jako siedlisko uczuć. W języku potocznym jest wiele zwrotów, które mówią, że serce jest centrum naszego życia wewnętrznego. Tam rodzą się pasje, najgłębsze uczucia, miłość. Kiedy chcemy zaznaczyć, jaki jest wysoki poziom naszego zaangażowania na poziomie uczuć, emocji, powiemy, że to płynie prosto z serca.

 

Kiedy Serce jest silne, wpływa to nie tylko na cały fizyczny wygląd, ale też na osobowość człowieka, jego działania i sukcesy. Przy okazji objawem zaburzeń na tym poziomie jest tendencja do śmiechu bez powodu. Często wygląda to jak nerwowy śmiech, który ma zamaskować niepewność lub zakłopotanie.

 

Dla Najwyższego Władcy, jakim jest Serce w rozumieniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, odpowiednia będzie Królowa Mudr – Mudra nauki i wiedzy.

 

Jest to jedna z mudr podstawowych, o których pisałam w pierwszym odcinku tego cyklu. Jest jednak tak uniwersalna, że przypomnę ją dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych części.

 

MUDRA NAUKI I WIEDZY

MUDRA NAUKI I WIEDZY

Jej wykonanie jest bardzo proste. Połącz ze sobą kciuk i palec wskazujący na obu dłoniach. Pozostałe palce powinny zostać wyprostowane. Trzymaj w tej pozycji oparte o uda.

 

Działanie tej mudry obejmuje sferę fizyczną; bezsenność, senność, depresja, zaparcia, wysokie ciśnienie. Na poziomie umysłowym poprawia pamięć, wspiera koncentrację, wprowadza spokój i jasność myśli. Jest uniwersalna.

 

Uniwersalność polega na tym, że możemy ją dodać do każdej innej, którą aktualnie praktykujemy przed lub po. Będzie wspierać skuteczność. Inna metoda mówi, że można prawą dłonią wykonywać mudrę nauki, a lewą w tym samym czasie inną wybraną przez nas.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak uniknąć odwodnienia latem?

Lato to czas, w którym wzrasta temperatura, liczba słonecznych dni i aktywność fizyczna Polaków. W okresie upałów  chętnie opalamy się, uprawiamy sport i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Te wszystkie...

Agresja to coś naturalnego? Dlaczego się tak zachowujemy?

Agresja jest zjawiskiem naturalnym w świecie zwierząt. Oglądając film przyrodniczy czy też przyglądając się zachowaniom dzikich zwierząt na żywo, możemy dostrzec, iż agresja jest tam codziennością. To ona właśnie umożliwia...

Zacznij dzień od słów: dzień dobry, kocham cię!

Jak się dziś czujesz? Takie pytanie zwykle stawia się dopiero wtedy, gdy ktoś ma się kiepsko. Sami też zwracamy baczniejszą uwagę na swoje samopoczucie zazwyczaj wtedy, kiedy coś zaczyna wyraźnie...

Hashimoto a odżywianie. To musisz wiedzieć!

Sposób żywienia w każdej chorobie ma ogromne znaczenie w rekonwalescencji i wpływa na proces zdrowienia. Jeśli  twoja dieta uboga jest w substancje odżywcze i bardziej obfituje w żywność przetworzoną, będziesz...

Skomentuj

Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez moderatora zanim zobaczysz go na stronie.x